Rusové si o víkendu při velkolepé vojenské přehlídce připomínali Den vítězství, kdy bylo poraženo nacistické Německo. Přehlídky se účastnil také Vítězslav Pivoňka, ačkoliv mezi Ruskem a Českou republikou stále panuje napětí kvůli kauze Vrbětice.
„Česko mělo být zastoupeno na nižší diplomatické úrovni, kdyby kvůli ničemu jinému, tak kvůli tomu, jak Moskva s naším velvyslancem zacházela, když se jednalo o vyhošťování pracovníků ruské ambasády u nás a české ambasády v Moskvě,“ říká Romancov pro Český rozhlas s tím, že to Rusové budou vnímat jako slabost. „Teď se s námi Češi nepohodli a při prvním vhodném okamžiku stahují ocas a jsou tam, kde si je přejeme vidět,“ překládá ruské uvažování Romancov.
Podle něj byla reakce české vlády na kauzu Vrbětice adekvátní a správná včetně vyhoštění ruských diplomatů. „Bohužel od té doby jsme nepřetržitě svědky toho, že ten dojem degraduje, až se z toho stala klasická česká bramboračka. Což je vynikající polévka, ale když se tak chovají státní elity, tak je to katastrofa,“ štve Romancova a naráží také na možnou cestu ministra vnitra Jana Hamáčka do Moskvy. „To by byl pro Rusy dar z nebes. O tom se jim mohlo jenom snít. Naše vláda a prezident jim neustále přinášíme dary na zlatém podnosu,“ všímá si Romancov.
Právě akce ve Vrběticích podle Romancova přesně zapadá do chování Ruska posledních let, kdy se pod rouškou hájení národních zájmů rozehrává mocenský boj. Ruští agenti totiž měli podle dostupných informací zničit zbraně mířící na Ukrajinu. „To mi přijde logické. Samozřejmě to neznamená, že bych souhlasil s tím, že to Rusové udělali,“ dodává.
Právě každoroční oslavy velkého vítězství nad nacisty tehdejším Sovětským svazem jsou prý pro Rusy zásadní národní událostí. „V současném Rusku se vše, co se odehrává ve veřejném prostoru a v politickém životě, nějak vrací k odkazu velikého vítězství,“ říká Romancov.
„To, čeho jsme byli svědky, nebylo uctění památky obětí druhé světové války, ale oslava vítězství. To, že Putin použije připomínku z jeho pohledu klíčové události v dějinách lidstva, aby světu zdůraznil, že Rusko je mocné a bude hájit své zájmy, vyplývá z logiky současného režimu,“ upozorňuje Romancov na Putinova slova na úvod přehlídky, že Rusko bude vždy hájit zájmy svých občanů.
Vládnoucí režim je podle něj extrémně nacionalistický a xenofobní a veřejný prostor je prý extrémně militarizovaný, téměř jako v 70. letech v době vrcholící studené války. „Se znalostí tohoto pozadí jsou jeho slova naprosto logická, nevyhnutelná. Kdyby něco takového neřekl, tak by negoval to, jak se minimálně v posledních měsících standardně chová,“ tvrdí Romancov.
Slova o zajištění bezpečnosti Rusů se podle Romancova dají vysvětlit jako ochrana nejen ruských občanů, ale i Rusů žijících v zahraničí. „Nikoho nepřekvapí, že státy se primárně starají o své občany a své území, že mají své zájmy a ty si hájí a chrání, zejména velmoci jsou v tomto ohledu aktivní. Ale součástí ruského angažmá v současném systému mezinárodních vztahů je i vytváření nejistot ohledně toho, co přesně Rusko svými kroky a rétorikou sleduje,“ vysvětluje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma