Vítr nefouká, slunce nesvítí a tady jsou zásoby uhlí na sto roků... Horníci nám povyprávěli o zelených mozcích a bruselských cypovinách

14.05.2022 20:10 | Reportáž

„My máme fajnou hymnu: Kde domov můj? Nevíme, kam patříme.“ Mluvili jsme s bývalými havíři v Karviné – řekli jasně, co si myslí. „A s kým by asi těžbu obnovili? Lidi propustili! Ti, co byli zaběhnutí a rozuměli práci, jsou pryč. Nepochopitelné! Teď dělají skleníky a cypoviny, jak se říká po našemu.“ Avízo pozvolnějšího útlumu těžby, kvůli energetické bezpečnosti, nevyvolalo nadšení. Ti, „co robili na šachtě“, se podělili o zkušenosti na rovinu.

Vítr nefouká, slunce nesvítí a tady jsou zásoby uhlí na sto roků... Horníci nám povyprávěli o zelených mozcích a bruselských cypovinách
Foto: Jan Štěpán
Popisek: OKD

„Taky jsem robil na šachtě,“ vzpomíná pan Pavel z Karviné, který si vydělává jako strážný u objektu pojišťovny. Informace o tom, že by se v Moravskoslezském kraji zpomaloval kvůli energetické bezpečnosti státu útlum těžby, bere s rezervou. „Jestli to zase vytunelují, je zbytečné něco zachraňovat. Stát do toho nacpe peníze, a nebude nic. Jde jen o státní peníze. Budou se chovat pořád stejně. Co udělali dřív? Jen lidi byli bez práce,“ komentuje. „Je zbytečné uvažovat o nějaké obnově těžby uhlí. Říkám, jen se zase nacpou peníze určité skupině lidí. Uhlí je tu dost, všude, to je pravda. Jen se nevyplatí ho těžit,“ popisuje.

Nevěří, že by se v regionu mohlo něco změnit k lepšímu. „Když řeknu, co by se tady mělo změnit? Budou mě mít za rasistu. Takže budu držet hubu,“ dodává a dále poukazuje na místní sociální problémy. „Co si někteří dovolují? Opravdu hodně. Jsou na pracáku, na sociálkách, přitom jezdí taxíkama. U baráku mají mercedesy a zánovní béemwáky. My staří chlapi dřeme, abychom měli na jídlo,“ říká a nespokojeně se rozhlíží po okolí. Těžba černého uhlí na Karvinsku by měla pokračovat do druhého kvartálu roku 2023. Přitom podle původního plánu měla skončit už letos.

Stroje zazdili, všechno zničili. Šlendriánská práce

S utlumením těžby a s koncem provozu šachet se spousta lidí prostě nedokáže ani po letech smířit. „My havíři to bereme jinak,“ vysvětluje další bývalý zaměstnanec dolu Lazy. Na dotazy ParlamentníchListů.cz, jak vlastně probíhalo ukončení těžby, jsme slyšeli i toto: „Co udělali, je velká kravina. A není to jen můj názor. Tady jsou zásoby uhlí na sto roků! Vítr nefouká, slunce nesvítí… Když budou brát uhlí ze zahraničí, nedoplatíme se. Jen můj selský názor,“ vysvětluje další bývalý horník.

„Ještě měli nechat doly tak pět nebo deset let běžet, až se vývoj vystříbří. Merkelová za to může a Evropská unie! Zelené mozky!“ dodává už dost naštvaně a dostává se dál do otáček 65letý pan Karel. Jeho syn pracoval taky na šachtě. „Propustili ho, dělá v Hyundai. Tehdy všechny stroje jen zazdili a nechali tak. Kolik to stálo peněz? Šlendriánská práce,“ rozčiluje se dál.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…