"Opakované útoky na příslušníky zdravotnické záchranné služby ukázaly, že chybí účinná právní ochrana zdravotnických záchranářů při výjezdu mimo zdravotnické zařízení," napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Obdobnou předlohu ale poslanci zamítli už letos na jaře.
K tématu:
Záchranáři by měli dostávat odstupné. Pracuje na tom Heger
V současnosti platí vyšší trestní sazby pro agresory, pokud na záchranáře zaútočí ve chvíli, kdy poskytují pomoc. Pokud ale zaútočí předtím, nebo až potom, vztahují se na ně nižší sazby. Vláda krajské předloze vyčítá i to, že z ní nevyplývá, že by záchranáři požívali vyšší ochranu jen při výjezdech.
Podobnou předlohu v minulosti navrhoval Středočeský kraj. Sněmovna ji v březnu zamítla se zdůvodněním, že jde o omyl; veřejní činitelé jsou totiž chránění kvůli tomu, aby byl chráněn úřad a jeho nerušený výkon. Označení úřední osoba zahrnuje řadu skupin lidí, od policistů a soudců po finanční arbitry a lesní stráž.
Čtěte:
Reformní zákony stav zdravotnictví nezlepší, myslí si odbory
Sobotka: Proč se zde věci mění na poslední chvíli. Že by reforma nebyla domyšlená?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh