Vláda s žádnou inflací nebojuje. Postavit se EU, to si netroufnou. Vlastimil Tlustý nalévá čistého vína

03.03.2022 16:32 | Rozhovor

Česká ekonomika stála na pokraji propasti už předtím a současný konflikt na Ukrajině nás k ní přiblíží ještě víc, můžeme očekávat velkou inflaci, zvláště u energií, předpovídá bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. U elektrické energie je podle něj řešení snadné. „Opustit takzvaný jednotný evropský energetický trh, neboť my na něm nakupujeme energie za stejné ceny jako Němci, jenom na to nemáme ty samé příjmy,“ konstatuje. Vláda dle Tlustého s rostoucí inflací nebojuje, ale spíše ji prohlubuje.

Vláda s žádnou inflací nebojuje. Postavit se EU, to si netroufnou. Vlastimil Tlustý nalévá čistého vína
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý poslanec a ministr ODS Vlastimil Tlustý

Nyní se hodně mluví o konfliktu na Ukrajině a jejích dopadech na ekonomiku, nicméně kondice naší ekonomiky těsně předtím, kdy byla ovlivněna pandemickou dobou, také zrovna nevzkvétala. Například lednová meziroční inflace byla 9,9 procenta. „Česká ekonomika stála na okraji propasti,“ okomentoval stručně bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. Teď do toho přišel ruský vojenský útok na Ukrajinu. Klesá kurs koruny, stoupají ceny benzínu. „Vývoj cen energií na světovém trhu je nepochybně ovlivňovaný touto válkou," vysvětlil s tím, že kvůli tomuto konfliktu bude náš ekonomický pád do propasti rychle pokračovat.  „Můžeme očekávat inflaci, u energií zvláště,“ doplnil.

Jak velkou? „Velkou. Bude to ta, která nedělá dobře těm, kteří mají našetřeno, protože přicházejí o svoje úspory. Ale ona nebude dělat dobře ani těm, co mají půjčeno. Až se ti, co žijí na dluh, dozvědí, jaké budou nové úroky, tak se jim přitíží,“ předpokládá Tlustý. Už předtím stoupaly ceny energií. Co se s nimi bude dít, jak vysoko může vystoupat cena plynu a ropy? „Záleží to na tom, co si všichni přejeme, aby došlo přinejmenším k příměří, nebo nějakému mírovému řešení. S radostí jsem zaznamenal slova prezidenta Ukrajiny, který pravil, že je Rusku připraven nabídnout obnovení neutrality Ukrajiny. Což kdyby se stalo, tak si myslím, že to je přesně to, o co ruské straně šlo dlouhé roky. Aby na Ukrajině nebyly ani rakety, ani tanky, ani vojáci z ani jednoho uskupení, tedy ani východní, ani západní,“ uvedl.

Brusel zjevně ovládli levicoví socialističtí šílenci

Nelze však vyloučit, že situace ještě více eskaluje, je těžké něco předpovídat. A také se nedá úplně vyloučit možnost, že se Evropa a i Česká republika ocitnou bez ruského plynu. Je to možné dlouhodobě vydržet? „Je  to možné za několikanásobné vyšší ceny. Jestli ten násobek je tři, čtyři, pět neumím říci. V každém případě jsou to ceny energií, které by byly pro část domácností likvidační. To znamená, že nebudou tyto rodiny schopny vůbec tyto ceny platit,“ konstatoval Tlustý. „U elektrické energie je řešení snadné. Opustit takzvaný jednotný evropský energetický trh, neboť my na něm nakupujeme energie za stejné ceny jako Němci, jenom na to nemáme ty samé příjmy. Opustit jednotný energetický trh je snadné rychlé řešení. Touto cestou se vydává Polsko a Maďarsko. Jenom to chce odvahu a politickou sílu říci, že EU je výborná věc, ale energetický trh je strašidelný, a proto ho nechceme," vysvětlil. „Co se týká dodávek plynu, tam je to horší. Dokud bude Západ tvrdit, že nelze uvést do provozu nové vybudované plynovody, tak on se sem plyn těžko k nám z východu dostane a jakmile ho budou vozit lodě ve zkapalněném stavu, bude stát mnohonásobek současné ceny,“ objasnil.

Objevují se úvahy o snížení závislosti na ruském plynu, které nyní pochopitelně znějí ještě hlasitěji. Neurychlí se nyní tyto záměry? „Předvídat chování šílenců neumím. Brusel zjevně ovládli levicoví socialističtí šílenci, kteří vymýšlejí jednu blbost za druhou. S jakými blbostmi přijdou v krátké budoucnosti, to neumím odhadnout,“ sdělil Vlastimil Tlustý. Nevsadí se při případných výpadcích ruského plynu dočasně i na uhlí? „Toto se dá předpokládat při racionálním chování, se kterým u současného vedení v Bruselu nepočítám. Kdyby šlo o racionální pohledy, budou se urychleně budovat jaderné elektrárny, pozdrží se zrušení uhelných elektráren, dokud nebude problém vyřešen. Potěšila mě Francie, která není zjevně tak zblázněná jako Brusel. Oznámili budování nových jaderných elektráren. Kdyby se Evropa vydala cestou významného zvýšení kapacity jaderných elektráren, obnovení provozu těch zastavených, mohly by být uvedeny do provozu zhruba do deseti let, a tuto dobu překlenout uhelnými elektrárnami. Toto všechno předpokládá racionální chování, které zatím není vidět. Takže těžko předvídat,“ řekl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

18:50 Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

Jiří Jan Maria Melchior Lobkowicz, česko-švýcarský politik a finančník, se vyjádřil ke zvolení Donal…