Pane inženýre, na setkáních Klubu 2019 si často stěžujete na přemnožené takzvané „predátory“ v přírodě, kteří způsobují velké škody chovatelům hospodářských zvířat. Mluvíte o tom, že největší škody dělají na pastevně chovaných zvířatech. Jak to vypadá v současnosti? Dá se mluvit o nějakém zlepšení?
Naopak podmínky se v tomto směru neustále zhoršují.
K tomu, abychom pochopili řadu souvislostí, se musíme vrátit o několik let zpět. Po revoluční době, kdy docházelo k privatizaci Státních statků a k transformaci družstev, byl hromadně vybíjen dobytek, bez ohledu na to, šlo-li o březí krávy. Následkem toho se vyprazdňovaly stáje, z nichž se časem stávaly ruiny. Najednou se zjistilo, že není čím spást travní porosty nebo pro koho je sklidit. Někde zůstávala ležet i orná půda ladem.
Co se dělo dál?
Ministerstvo zemědělství vypsalo dotace na sklizeň travních porostů. Toho se chytili někteří podnikavci (ne podnikatelé), kteří neměli nic společného s opravdovými zemědělci. Začali zkupovat tehdy levnou půdu, nebo si ji za symbolický nájem propachtovali. Stačilo tehdy s minimálními náklady travní porost pouze zmulčovat. V té době si přišli na nemalé peníze s vysokým podílem zisku. Tato skutečnost byla opravdovými zemědělci právem kritizována.
Reagovalo na to nějak Ministerstvo zemědělství?
Ano, po delší době podmínilo výplatu dotací povinností chovat hospodářská zvířata alespoň v množství 0,3 VDJ na hektar. Pro osvětlení čtenářům: VDJ = velká dobytčí jednotka = 1 chovná kráva, nebo ostatní kategorie zvířat přepočtené koeficientem na 550 kg živé váhy. Takže mulčování postupně končilo a začal se rozšiřovat pastevní chov dobytka. Již v této době se z celkovým úbytkem hospodářských zvířat začal projevovat nadbytek obilovin. K tomu se ještě přidal problém v některých bramborářských podhorských a horských oblastech. Projevil se úbytek zájmu o brambory, skončilo se s pěstováním lnu a některých technických plodin. Uvedené oblasti začaly v té době ustupovat produkčním krajům v pěstování obilovin. Pro podporu tohoto trendu se začaly vyplácet dotace na zatravnění orné půdy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora