"Podle mě je Donald Trump brilantní stratég, mluvčí a politik. Je prohnaný jako liška a nebojí se říci na rovinu, jak se věci mají. Navíc je dost nevypočitatelný," vyjmenovává Francis Gary Powers junior pro ParlamentníListy.cz přednosti budoucího prezidenta USA. Podle něj Trumpovo vítězství ukazuje fakt, že američtí voliči chtěli svrchovanou změnu.
Změna u moci
Spojené státy americké se podle Powerse juniora stále vzpamatovávají z velmi neobvyklého volebního klání. Jeho výsledek prý ukazuje touhu Američanů po demokratické změně u moci. "Volil jsem Donalda Trumpa, protože bych nemohl přispět svým hlasem ke kariéře političky, která ve službě veřejnosti vydělala miliony dolarů," dodává.
Demokratická společnost v USA si, jak říká Powers junior, procvičila své právo vstát, volit a prosadit jasnou změnu. "Myslím si, že polovina amerických voličů má dost jak republikánů, tak i demokratů. Jsou unaveni z kariéry volených politiků, kteří by měli sloužit veřejnosti, ale zato se svými přátelíčky bohatnou, přestože se ve Washingtonu nic nedělá," vysvětluje.
Francis Gary Powers
Americká společnost je přesto názorově hodně rozdělená. "Někdo vám ohledně zahraniční politiky řekne, že bychom měli pokračovat v globální pomoci, jak jsme to začali praktikovat po druhé světové válce. Jiný zase bude preferovat, abychom se starali hlavně o své problémy a do jisté míry se izolovali od ostatního světa jako po první světové válce," podotýká zakladatel Muzea studené války poblíž Washingtonu DC.
Podle něj se svět za pár let změní k nepoznání. "Rozvíjí se technologie jako internet, sociální sítě, biopočítače, nanotechnologie a tak dále. Objevování vesmíru pokračuje. Dnes je vesmírný prostor kolem zeměkoule divokou hranicí, ale ještě za mého života anebo určitě za dobu života mého čtrnáctiletého syna budeme dolovat nerosty z asteroidů, cestovat na Měsíc či na Mars jako turisté a budovat továrny v nulové gravitaci," předpovídá.
Otec a syn
Jeho otec byl americkým pilotem, jenž během studené války pro CIA v průzkumném letounu U-2 fotografoval území SSSR. V roce 1960 byl sestřelen poblíž Sverdlovska, odsouzen za špionáž na deset let, ale po dvou letech na Glienickém mostě v Berlíně vyměněn za sovětského špiona Viljama Fišera. Před rokem o tom bylo natočeno historické drama Most špionů, ve kterém tyto události líčí režisér Steven Spielberg.
Francis Gary Powers junior se narodil roku 1965 v Burbanku v Kalifornii. Vystudoval dvě univerzity. V roce 1996 založil Muzeum studené války ve Warrentonu nedaleko Washingtonu DC a památník na počest veteránů studené války. Věnuje se osvětové činnosti a jeho výstava artefaktů spojených s aférou U-2 cestuje po světě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský