Ekonomka doc. Ilona Švihlíková na přednášce letní školy spolku Svatopluk zmínila, že funkční měnová unie se z historického hlediska ukázala tak, že skončila i politickou unií, a poukázala na sjednocení Německa. „Správná ekonomická a měnová unie musí stát pevně na obou nohou. Jedna z nich je monetární, k níž je třeba dobré fungování centrální banky, a ta druhá noha je fiskální, tj. politika vlády.
Německo se dle ní o tom přesvědčilo i po znovusjednocení po pádu železné opony. „Vidíme to i na volebních výsledcích… Po 30 letech jsou pořád dvě Německa,“ řekla.
Vedle mobility pracovní síly je dle Švihlíkové nutnou podmínkou pro funkční ekonomickou unii fiskální redistribuce, tedy dlouhodobá systematická podpora slabším regionům. „Stejně jako to dělali Němci po roce 1990,“ uvedla s tím, že ji tedy nedává smysl, proč v rámci eurozóny probíhá daňová konkurence a existují „daňové ráje“ jako Irsko, Lucembursko, či Nizozemsko v případě ochrany duševního vlastnictví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas