Vydírání? Pozor na energetickou firmu

17.07.2018 11:52 | Zprávy

Jak jsme vás již informovali, v České republice se opět aktivuje nechvalně proslulá firma SARN Energy, která má za sebou i snahu o vydírání slovenského státu. Pokusili jsme se zmapovat její stopu v České republice.

Vydírání? Pozor na energetickou firmu
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

SARN se prezentuje jako poradenská firma, která má údajné styky s americkou administrativou a díky svým kontaktům dokáže v USA otevřít dveře politikům a podnikatelům.

Pravda je ale taková, že místo lobbingu a efektivního zastupování zůstane jen u slibů.

Výsledek je totiž obvykle úplně jiný, než zastoupená firma očekává. Ta nakonec kvůli nedodržení dohodnutých podmínek spolupráci ukončí. Pak ale přichází rozčarování. SARN použije svoji obvyklou léčku – tuzemskou společnost žaluje o náhradu škody. Vzhledem k americkému sídlu SARN se pak jedná řádově o miliony dolarů!

Své by o tom mohli vyprávět zhrzení čeští podnikatelé, z nichž někteří se dosud s firmou soudí. Ačkoli představitelé SARN Energy ztratili důvěryhodnost zejména po kauze s podvodně získanými akciemi Transpetrolu, kdy se pokusili vydírat i slovenský stát, dál se snaží nalákat v České republice další důvěřivce.

Zástupcem SARN v České republice je Tomáš Klíma, bývalý ředitel odboru elektroenergetiky Ministerstva průmyslu a obchodu. Tento muž zároveň figuroval jako předseda představenstva ve společnosti ENERGOTRADE, a. s., která skončila v insolvenci a věřitelům zůstala dlužna 2,6 miliardy korun.

Jedním ze společníků SARN je podnikatel česko-arménského původu Armen Agasarjan (aka Armen Agas). Ten v minulosti obcházel české politiky a podnikatele a snažil se proniknout jménem SARN Energy do tuzemských podnikatelsko-politických struktur. Je známo, že se mu podařilo dostat až do blízkosti předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a k bývalému ministru vnitra Milanu Chovancovi.

S Agasarjanovými byl podle našich zjištění spojen přes firmu Škoda Export Limited i Karel Urbář, jednatel několika firem,v současné době také v insolvenci.

Společnost Škoda Export Limited se sídlem v Gibraltaru uzavřela v roce 2007 se společností MERO ČR, která je jediným přepravcem ropy do České republiky, smlouvu o zajištění potřebných hlasů ke koupi 49procentního podílu akcií společnosti Transpetrol, která zajišťuje přepravu ropy na Slovensku. Smlouvu tehdy posvětilo i Ministerstvo financí.

MERO mělo ve třech splátkách zaplatit necelé dva miliony Kč. Podobně jako SARN, tak i Škoda Export Limited více slibovala, než plnila. MERO tedy pro neplnění smlouvy zaplatilo společnosti pouhou třetinu a projekt upadl do záhuby.

Z již dříve zjištěných skutečností vyplývá, že firma SARN a její společníci v různorodých firmách jsou spíše agenti s teplou vodou než vlci z Wall Street, kteří by dokázali cokoli zařídit.

Nikdo by proto neměl podléhat mylně vyvolanému dojmu, že aktivity SARN jakkoli souvisejí s vládou USA.

Jediné, co lze od SARN očekávat, je vyděračská žaloba o náhradu škody. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…