„Pražská kavárna je označení, které užil jako bonmot Ten, jenž k ní nepatří. A my si tak mezi sebou žertem už říkáme taky. Teď mám na mysli lidi, s nimiž se rád stýkám a kteří mají na mnoho věcí stejný názor,“ odhalil Havel. S přáteli se kupříkladu shoduje na tom, že prezident Zeman je strašný prezident, který dělá ostudu. „Jeho bezostyšné lhaní, hulvátství a neschopnost se za cokoliv omluvit jsou zarážející. A ovšem i jeho politické argumenty. To není jen extrémní pragmatismus a populismus, to už je podle mého názoru skutečné nebezpečí. Vidíte, mluvím už jako pražská kavárna...“ smál se Havel.
V populismu, ale také nacionalismu vidí Havel nebezpečí. „Já vím, demokracie je vůle lidu. Co ale s ní, když je vykonávána za cenu takové degradace pravdy?! Vyhrávají ti, kteří dokážou během kampaně víc slibovat, mlžit a lhát. Rozmýšlejí voliči o tom, že jak se kdo chová v kampani, bude se chovat i ve funkci?“ táže se bratr našeho prvního porevolučního prezidenta.
On sám je zastáncem elit, a proto si myslí, že společenská elita těch, kdo jsou informovanější, přemýšlivější a vzdělanější, by měla mít při hlasování větší váhu. Dle jeho názoru by to demokracii určitě pomohlo. A jak to zařídit? „Kdosi mi říkal, že můj bratr se jednou bavil s Mitterrandem a shodli se, byť nepříliš vážně, že by lidi mohli například dělat zkoušky z občanské nauky a teprve pak by získali volební právo,“ navrhuje Havel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš