„Do budoucna se můžeme k některým otázkám vrátit. Určitě nejsem ten, kdo by řekl, že se o ničem bavit nebude,“ uvedl Výborný na dotaz Lidových novin, zda považuje ponechání výjimky ze spotřební daně na tiché víno za „majstrštyk“, jak prohlásil jeho ministerský předchůdce Zdeněk Nekula.
A Výborný upozornil: „Nicméně z tichého vína se stal symbol více, než je zdrávo,“ a že v případě českých vinařů teď upřednostňuje „zachování stejných podmínek, jaké platí pro jejich konkurenty v dalších zemích EU“.
Konkrétně Výborný zmínil Německo, Slovensko a Rakousko. „Kladu si otázku, proč bychom zdanění měli zavádět u nás,“ řekl současný šéf poslanecké frakce lidovců.
Rozpočtový dopad případně zavedené berně by dle něj byl velmi nízký. „Zdůrazňuji, půjdete-li si koupit sedmičku tichého vína, platíte DPH stejně jako u čehokoliv jiného,“ dodal Výborný.
Opačný náhled na případné zdanění tichého vína sdílela pro Lidové noviny ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09). „Pokud společnost a my politici budeme říkat, že nemůžeme zdanit alkohol, jehož negativní dopady jsou prokazatelné, a zároveň nebudeme investovat do vědy, výzkumu, do něčeho, co může ovlivnit naši budoucnost, tak je to špatně,“ pravila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab