„Policie je ze zákona povinna stíhat všechnu trestnou činnost, o které se dozví. A mám pocit, že policistů tam (na Albertově) bylo poměrně hodně,“ uvedl Pelikán v rozhovoru pro MF Dnes. „Pokud máme v Listině základních práv a svobod zakotvenu svobodu vyznání, tak snad ta svoboda vyznání se týká i jednoho ze čtyř největších náboženství na světě – islámu. Doufám, že islám nebudeme ze svobody vyznání vylučovat,“ argumentuje ministr spravedlnosti.
Podle mluvčího prezidenta Zemana Jiřího Ovčáčka se navracíme zpět do komunistických dob. „Pokud by bylo vyjádření směřováno ke shromáždění na Albertově, šlo by o jednoznačné vyhrožování státní moci občanům. Po dvaceti šesti letech od listopadu 1989,“ míní hradní mluvčí.
Proti kritice z úst ministra spravedlnosti se ohradil i mluvčí krajského ředitelství policie v Praze Tomáš Hullan. „Jak naši fundovaní policisté, tak ani znalec z oboru neshledali na akci žádné jednoznačné protiprávní jednání,“ sdělil Hullan MF Dnes. Není však vyloučené, že za akci na Albertově nemůže být ještě někdo obviněn. „U spousty deliktů nelze hned jednoznačně říct, zda se jedná o trestný čin, či nikoliv. Právě veřejné projevy jsou velice křehkou záležitostí,“ říká Hullan.
Demokracie mají právo se bránit, jsou-li napadeny
V souvislosti s debatou o trestní postižitelnosti nenávistných výroků proti muslimům se po sociálních sítích šíří zpráva Ireny Válové z ledna 2015, kterou bývalá mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, někdejší předsedkyně Syndikátu novinářů a zakládající členka Strany svobodných občanů, informuje o rezoluci Parlamentního shromáždění Rady Evropy, jež byla přijata po útocích na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo.
V dotyčné rezoluci se jasně uvádí, že kritika náboženství je v Evropě chráněna Úmluvou o lidských právech, a tedy nelze omezovat svobodu projevu kvůli náboženským skupinám. „Evropa musí pokračovat a ukazovat, že nemá strach používat svůj humor a satiru. Nečinit tak ve jménu politické korektnosti by znamenalo, že teroristé vyhráli. Sekularismus jako princip oddělení státu a náboženství musí také být chráněn,“ cituje Válová z rezoluce.
V ní se také uvádí, že demokracie mají právo a závazek bránit se, pokud jsou napadeny. Proto také shromáždění shledává, že boj proti terorismu a džihádismu musí být s plnou silou obnoven a respekt k lidským právům, vládě práva a společným hodnotám Rady Evropy musí být zajištěny.
Celý komentář Ireny Válové ze serveru Česká justice ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš