„Česká republika si koleduje o žalobu u Evropského soudu pro lidská práva, kde prohrály už jiné státy jako Belgie nebo Francie,“ poznamenala hned v úvodu Wagnerová k tomu, v jakých podmínkách jsou drženi uprchlíci např. v Bělé pod Bezdězem. Problém prý máme mimo jiné i v tom, že nám v této oblasti chybí jasnější legislativa. Nemáme např. definováno, co přesně znamená, že v případě propuštění běžence ze zadržovacího zařízení hrozí vážné nebezpečí útěku.
Chovanec však předestřel jiný pohled. „Drtivou většinu uprchlíků se snažíme vracet do země, ze které přišli, tedy např. do Rakouska. Tam vracíme zhruba polovinu běženců,“ prozradil a ocenil, že tato země uprchlíky ještě přijímá. Kupříkladu Maďarsko už je nepřijímá a tady vzniká problém. Obdobné je to s Řeckem.
Podle ministra musíme uprchlíky zadržovat, protože jinak utečou a už je najdeme jen těžko. Po Evropě se tak bude pohybovat stále více lidí, o nichž v zásadě vůbec nic nevíme. „My jsme celému světu řekli, že Evropa má dveře a okna otevřené... Já nejsem proti pomoci potřebným, ale musíme také chránit Evropu,“ zdůraznil šéf resortu vnitra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp