Letos to budou tři roky, co bylo v Evropské unii schváleno takzvané Nařízení o digitálních službách, známější pod svou zkratkou DSA (Digital Services Act). Podle jeho autorů má chránit spotřebitele a jejich základní práva v on-line prostředí. Podle organizací zabývajících se svobodou slova je ale DSA především prostředkem umožňujícím evropským orgánům prosazovat cenzuru.
Nařízení schválené unií se musí do české legislativy „překlopit“ schválením zákona. V ČR se má tento zákon dle Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) jmenovat zákon o digitální ekonomice.
Přístup k sociálním sítím je přitom jeden z hlavních rozdílů mezi USA a EU, alespoň od zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Jeho viceprezident J. D. Vance se při projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci pozastavoval zejména nad cenzurou a nad tím, k jaké odluce hodnot na obou stranách Atlantiku došlo. „Po léta jsme slyšeli, že vše, co financujeme a podporujeme, je ve jménu našich sdílených demokratických hodnot. Vše od naší politiky vůči Ukrajině až po digitální cenzuru je prezentováno jako obrana demokracie,“ uvedl Vance. Taktéž drtivá většina sociálních sítích v Evropě je provozována americkými firmami.
Analytik v oblasti neziskovek Robert Kotzian pak varuje, že DSA bude použita k cenzuře v otázce migrace. Opírá se o informativní materiál „o boji proti hybridním hrozbám vyplývajícím ze zneužívání migrace jako zbraně a o posilování bezpečnosti na vnějších hranicích EU“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.