Epidemilog Jiří Beran a evoluční biolog Jaroslav Flegr byli hosty pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS, kde poukázal na velký problém kolem vakcín proti covidu. Lidé se prý stále očkují těmi, které už nereagují na nové mutace.
Odolnost aktuálně používaných vakcín hlavně vůči nakažlivější mutaci delta ale není tak vysoká a experti proto apelují na farmaceutické firmy, aby začaly s novou výrobou. „My si musíme přiznat, že delta změnila pravidla. To, na co jsme spoléhali u vakcín, už neplatí,“ upozorňuje Flegr.
Původní zdroj ZDE
Očkovaní nakazí ostatní oproti neočkovaným asi s poloviční intenzitou, ale vakcíny nezaručují bezinfekčnost. Dělat hromadné akce pro očkované a myslet si, že je to v pořádku, je nesmysl,“ konstatuje evoluční biolog.
Beran mu vzápětí dává za pravdu, že současné vakcíny zastaralé: „Určitě. Je to jedna ze zásadních věcí. Máme asi pátou antigenní variantu viru, vakcíny byly vyvíjeny vůči původnímu kmeni. Je to stejné, jako když přijde člověk do ordinace a chce být očkován proti chřipce, ale já musím najít loňskou vakcínu. On řekne, že loňskou nechce, ale požaduje aktuální,“ přibližuje Beran.
S tím, že vakcíny chrání pouze částečně je podle Berana potřeba začít něco neprodleně dělat. „Je potřeba vyvinout tlak na firmy, aby změnily výrobu,“ apeluje epidemiolog. Kvůli deltě účinnost vakcín opravdu klesla, někdy i o desítky procent.
Proto je podle odborníků potřeba vyvíjet nové látky, jako tomu je u jiných nemocí, jejichž viry postupem času mutují. Vakcínu účinnou vůči nakažlivější variantě delta už testuje například zatím nepříliš známá americká farmaceutická společnost Gritstone.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.