Už v době, kdy vláda Mirka Topolánka zaváděla poplatky ve zdravotnictví, řada lidí láteřila, že si celý život platí zdravotní pojištění, tak proč by teď ještě měli platit nějaké poplatky. Šichtařová s Vavrušou ve společné promluvě na kanále YouTube upozornili, že když lidé platí zdravotní pojištění, fakticky ho neplatí sobě, ale financují péči těm, kteří ji v daném čase čerpají, např. jsou na operaci s kolenem, léčí si onkologické onemocnění a tak podobně.
„My si neplatíme pojištění, ale platíme daň, ze které je financováno zdravotnictví,“ shrnula situaci Šichtařová.
Vavruša upozornil, že kupříkladu v Německu existuje možnost soukromě se připojistit u soukromých zdravotních pojišťoven, ale v Česku takováto možnost připlatit si za svého druhu nadstandardní péči neexistuje. Protože panuje obava, že by se bohatší lidé mohli dostat k lepší zdravotní péči než lidé chudší. „Panuje tady racionální obava, že by tu fungoval kvalitní systém zdravotnictví pro bohaté, a nekvalitní systémy pro chudé,“ podotkl Vavruša.
„Tak jsme se jako společnost rozhodli, že nám stačí jeden nekvalitní systém pro všechny. Ti bohatí si musí za kvalitnější služby zaplatit nelegálně,“ dodal vzápětí.
Kdyby si lidé mohli legálně připlatit, pak – podle Vavruši, jenž vystudoval lékařskou fakultu v Hradci Králové, – by bohatí lidé legálně dodali do systému víc peněz a tím by zůstalo víc prostředků pro zdravotní péči určenou pro sociálně slabší, což se Vavrušovi jeví jako spravedlivější.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp