Zdražování. Velmi svižné. Ekonomové se kroutí, Hoffmana napadá jedno slovo

08.06.2024 17:20 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Ekonomové a politici dokáží vymyslet spoustu vysvětlení, proč se zdražuje. Aktuálně potraviny, a to tak, že i podle některých expertů „překvapivě svižně“. Za všemi těmi slovy se podle Ivana Hoffmana skrývá jedna nepěkná lidská vlastnost.

Zdražování. Velmi svižné. Ekonomové se kroutí, Hoffmana napadá jedno slovo
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Ceny potravin rostou tempem, které bere dech. Podle analytika se zdražuje „překvapivě svižně“. Proč to tak je, vysvětlují zkoprnělým konzumentům producenti, obchodníci, ekonomové, analytici a samozřejmě i politici. Většinou se nám tvrdí, že ke zdražování jsou objektivní důvody. Například drahá energie. Anebo rostoucí cena komodit na burzách. Producenti vyjmenovávají, co zvyšuje výrobní náklady. Obchodníci se vymlouvají na dodavatele. Politici vysvětlují, proč nemohou regulovat svobodný trh.

Zdražování nepochybně souvisí s ekonomickou situací, která se kvůli pokroku objektivně zhoršuje. Ekonomové nám ale vysvětlují, že jsme si sami na vině, protože zdražování je důsledkem klesající spotřeby domácností. Když lidé kvůli drahotě nekupují, musí obchodník kompenzovat ztrátu zvyšováním marží a tím pádem i cen. Stále se sice traduje, že cenu určuje nabídka a poptávka, ale to platilo, dokud ještě existoval volný trh. Dnes ceny určují monopoly, které drobnou konkurenci zlikvidovaly a před vzájemnou bratrovražednou soutěží upřednostňují kartelové dohody.

Existují různé ekonomické teorie, jež v praxi někdy fungují a jindy ne, kterými se ekonomové pokoušejí popsat ekonomický chaos, respektive ekonomickou džungli. Na rozdíl od přírodních věd je ekonomika vědou společenskou, tedy neexaktní. Ještě za Alfréda Nobela vědou nebyla, proto ve své závěti Nobel s oceňováním ekonomů nepočítal. Až v roce 1968 to za něj švédští akademici „napravili“ a rok co rok se snaží z ekonomického mainstreamu vydolovat nějakého laureáta.

Abychom pochopili zdražování, ekonomy s jejich komplikovanými teoriemi nepotřebujeme. Příčinou zdražování je obyčejná lidská chamtivost. Nezdražuje se proto, že je to nutné, ale proto, že je to možné. Obchodník nejprve nízkými cenami zlikviduje konkurenci, a když ovládne trh, diktuje ceny tak, aby měl co nejvyšší zisk. Zisk přitom není nutným prostředkem k čemusi důležitému, co se realizuje za peníze. Zisk je konečným cílem, smyslem podnikání. Zisk z vyluxovaných peněženek občanů se přirozeně akumuluje na kontech těch nejchamtivějších, kteří nikdy nemají dost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co pořád máte s tím kapitalismem?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 08.06.2024 17:46:19
Za prvé ho lidi v Listopadu nechtěli. Nevzpomínám si na jediný transparent na Letné nebo na Václaváku, kdy by lidi chtěli kapitalismus. Za druhé - i ten nejblbější člověk chápe, že nelze žít tak, že si furt půjčuju. Systém, který si musí půjčovat, aby vůbec přežil, je systém neudržitelný. Za třetí - pokud si stát půjčí třeba bilion dolarů a dá je do spotřeby, jako to kapitalistické státy dělají, tak jim okamžitě naroste HDP. Pokud by to udělal jednotlivec, skončí v base. Pokud to dělají kapitalistické státy, politici se plácají po ramenou, jak jim to hezky roste a mohou si půjčit o to víc... Tak mi, proboha, už někdo vysvětlete, co je na kapitalismu tak úžasného. Pro mne je kapitalismus stejně nakažlivý a stejně přitažlivý jako lepra.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Ukrajina a CIA. Svědectví o Putinovi ve světle zpráv o jaderných zbraních

20:06 Ukrajina a CIA. Svědectví o Putinovi ve světle zpráv o jaderných zbraních

V době, kdy se diskutuje o možnosti, že by se Ukrajina mohla uchýlit k jaderným zbraním, pokud zvole…