Poslední letošní přehled mediálních zajímavostí začne vánočním projevem hlavy státu. „Vytáhl jsem si různé reflexe, kterými na něj reagovaly některé weby. Zejména mě zajímala reakce Seznamu Zprávy, protože to je web, podle něhož se dá identifikovat určitý typ protizemanovských názorů. A velmi mě pobavil titulek ‚Zeman kritizoval pomalost úřadů, považuje se za klimatického kacíře a lidem přál bolest‘. To je typická zavádějící dezinformace, kterou se prokazují všechny dezinformační a konspirační weby a jiná média toho druhu, proti nimž údajně Seznam Zprávy a jiní takoví ‚svatí mužové a ženy‘ bojují. Zejména závěr, že lidem přál bolest. Kdyby člověk vzal jen titulek, tak by si řekl, že se prezident zbláznil. A teprve, kdyby se na projev podíval ze záznamu nebo si ho přečetl, tak by zjistil, že je to o něčem jiném,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
A sice o to, že se Miloš Zeman odvolával na prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. „Nevím, jestli šlo o autentický citát, nebo nějakou parafrázi. Nicméně je to taková okřídlená věta, a sice, že ‚myšlení bolí‘. Myšlení bolí, protože je pracnější než přejímání hotových názorů, pokynů, příkazů, manipulací a podobně. O tom pan prezident mluvil v závěru svého projevu, že by lidé měli myslet vlastní hlavou a teprve potom usuzovat nebo vynášet stanoviska. Seznámit se s fakty, promyslet je a potom se vyjadřovat k věcem dalším, což je něco, co zde panu prezidentovi – a musím říct, že i velké části obyvatelstva, mě nevyjímaje – velmi chybí. Byl velmi konkrétní, mluvil o tom, jak se z veřejného prostoru vylučují určité typy názorů, které nevyhovují nějakým dogmatikům. A vyzýval všechny, aby ctili jádro demokracie, které spočívá v diskusi, v argumentaci a v tom, že se vyměňují názory,“ připomíná mediální analytik.
Havlovy prázdné fráze nahradili jeho nástupci věcnými projevy
Teprve z těchto takto vyměněných názorů či argumentů se dají dovozovat další stanoviska nebo fakta. „To je něco, co bylo v celém Zemanově projevu úplně nejklíčovější. Obecně se odlišují dva typy vánočních či novoročních projevů. Když si vzpomenu na projevy Václava Havla, tak ty byly plné takových těch prázdných floskulí o transcendentnu, o duchovnu a o občanské společnosti. A také o tom, jak se máme mít rádi a bojovat proti lži a nenávisti, což asi mnoha lidem imponovalo a mnoho lidí to bavilo nebo zajímalo, nicméně bylo to věcně zcela nulitní. Pak nastoupil prezident Klaus, který přišel naopak s projevy velice věcnými a velmi konkrétními. Vyjmenoval vždy nějaké ekonomické nebo společenské faktory, kladné, či záporné, nějak je vyhodnotil a oznámkoval směrem do budoucnosti toho dalšího roku. Zeman se po sedmi letech v úřadu hlavy státu dopracoval úplně do stejného stanoviska, má k tomu velmi blízko,“ myslí si Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník