Zeman mluvil o tibetské vlajce a sudetoněmeckém praporu a advokát Rozehnal toho má dost. Napsal tedy...

18.04.2016 15:59 | Zprávy

Přirovnání vyvěšování tibetských vlajek k tomu, „že by někde v první republice někam přijel prezident a tam na něj mávali sudetoněmeckou vlajkou“, jak o tom v neděli mluvil prezident Miloš Zeman, odmítl advokát Aleš Rozehnal. O celé věci se podrobně rozepsal na serveru Hlídací pes.

Zeman mluvil o tibetské vlajce a sudetoněmeckém praporu a advokát Rozehnal toho má dost. Napsal tedy...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění na podporu demokracie a lidských práv v ČR, Číně, Tibetu a na Taiwanu u příležitosti návštěvy čínského prezidenta

Poukázal na to, že Sudety byly již od přemyslovského knížectví vždy součástí českého státu, a to s výjimkou Chebska, které připojil Jan Lucemburský. Naproti tomu byl Tibet samostatným, byť po dlouhou dobu vazalským státem Číny.

Rozehnal upozornil, že Tibet byl anektován Čínskou lidovou republikou v roce 1950 a k připojení území Tibetu k Číně tedy došlo na základě použití síly. „Na tomto faktu nic nemění skutečnost, že bylo toto území do roku 1912 pod omezenou suverenitou Číny, ani to, že se jednalo o státní útvar s tmářským a v podstatě středověkým režimem,“ podotýká advokát.

Podle Rozehnala je anexe Tibetu zcela jistě v rozporu s Briand-Kelloggovým paktem, Chartou OSN i mezinárodním obyčejovým právem. „Vyvěšení tibetské vlajky tak symbolizuje nesouhlas s anexí Tibetu a je tedy mimo jiné vyjádřením respektu k mezinárodním závazkům České republiky i k českému právu, a to bez ohledu na to, že samostatnost Tibetu je v současné době nereálná,“ dodává Rozehnal s tím, že hypotetické vyvěšení neexistující sudetoněmecké vlajky by naopak znamenalo podporu anexe území suverénního státu, která by byla v rozporu s mezinárodním právem již v době první republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové vyhrají a bude to ošklivé, říká profesor. Trump Putinovi nevyhoví

20:46 Rusové vyhrají a bude to ošklivé, říká profesor. Trump Putinovi nevyhoví

Válka na Ukrajině se bude i po inauguraci prezidenta USA Donalda Trumpa řešit na bojišti, Rusové dos…