Poslanec SPD Radovan Vích napsal text „Prezident přijímá návštěvy a koalice jsou lehce hysterické“, který si lze přečíst na ParlamentníchListech.cz v rubrice Politici voličům. V čem jsou koalice hysterické? „Nastartování procesu aktivace článku 66, který hovoří o převodu některých pravomocí pana prezidenta na jiné ústavní činitele, bylo znakem hysterie ve snaze převzít odpovědnost za řízení tohoto státu s tím, že pana prezidenta vyšachují z povolebních jednání,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz.
Prezident Miloš Zeman však začal přijímat návštěvy. „Navštívil ho ombudsman Stanislav Křeček, bývalý prezident Václav Klaus s ním dokonce mluvil 50 minut. Jeho zdravotní stav se evidentně zlepšuje. Měl by být převezen na normální pokoj. Jsem přesvědčen o tom, že pan prezident si sehraje jednu ze svých posledních velkých her,“ domníval se. Z čeho tak vyvozuje? „Jaké bylo jeho poslední oficiální vyjádření? Bylo, že pověří sestavením vlády předsedu nebo zástupce vítězné samostatné politické strany, nikoliv někoho ze slepenců v rámci koalic. Očekávám, že pan prezident může ještě zásadním způsobem zamíchat kartami,“ sdělil poslanec.
V pondělí 8. listopadu proběhne ustavující schůze nové Sněmovny, která by si měla zvolit své orgány. „Následně by pan prezident měl přijmout demisi současné vlády a měl by pověřit někoho sestavením vlády nové. Řekněme si na rovinu, že pověřit může svým způsobem kohokoliv. Což je i důvod, který mě vede k úvahám o tom, proč chtěli převést pravomoci pana prezidenta na další ústavní činitele. Je totiž jasné, že první pokus o sestavení vlády je na straně pana prezidenta, stejně tak druhý, a teprve třetí, pokud vláda nezíská důvěru, připadne předsedovi Poslanecké sněmovny, což by už samozřejmě bylo v nové sestavě,“ vysvětlil.
Současný dosluhující premiér Andrej Babiš však uvedl, že kdyby dostal pověření k sestavení nové vlády od prezidenta, že by ho odmítl. „Známe ale výroky pana premiéra Babiše. Ráno je to jinak, v poledne jinak, večer jinak. Může klidně říci, že pan prezident ho pověřil a přemluvil a on se teď bude snažit oslovit další politické subjekty s tím, že se bude snažit sestavit fungující vládu, která získá důvěru Sněmovny. A vždyť to přece nemusí být Andrej Babiš. Napadá mě ministr Havlíček, ministryně Schillerová. Nic není ukončeno. Naopak. Pan prezident bude významným hráčem. Předpokládám, že neřekl své poslední slovo,“ je přesvědčen Radovan Vích.
Vláda profesora Fialy by neměla dlouhého trvání
Současná vláda chce předat svoji agendu nové co nejdříve. „Na druhou stranu nová uskupení se sice snaží tvářit, jak jsou sjednocená na programu, ale je evidentní, že tomu tak není,“ konstatoval. Všeobecně jsou známé rozpory mezi Piráty a Starosty ohledně nabádání ke kroužkování, což se dosti i v médiích a jinde rozebírá. Jaké jiné rozpory má na mysli? „Myslím, že to nebude vůbec jednoduché. Máme tu návrh zákona o státním rozpočtu, kde je 370 miliard minus. Nová koalice prohlašuje, že nebude zvyšovat daně, chce uspořit šest procent na provozních výdajích ministerstev. Přitom chce dávat dvě procenta na armádu. To mi moc nehraje. Navíc se zvyšují ceny energií. Je tu spousta věcí, které bude potřeba řešit. Řešení nebudou vůbec jednoduchá a budou bolestivá,“ uvědomil si. „Když si vezmete priority jednotlivých partají těch slepenců, je jasné, že najít kompromis bude velice složité. Pokud by prezident pověřil profesora Fialu sestavením vlády a ta získala důvěru Sněmovny, myslím, že nebude mít dlouhého trvání,“ předpokládal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.