„Myslím si, že vznik nové vlády neprobíhá tak, jak by mohl. Už máme tři měsíce po volbách a prezident mohl premiéra jmenovat mnohem dříve... Já bych tady provedl takové srovnání. Současný premiér pan Rusnok byl jmenován okamžitě, přestože ve sněmovně neměl zajištěn ani jeden hlas a nebylo známo jméno žádného ministra,“ poznamenal senátor. „Dnes tu máme nově ustavenou Poslaneckou sněmovnu, existuje v ní provládní většina, ale premiéra pořád nemáme." A to podle Dienstbiera není dobře.
Pokud má prezident výhrady, ať je konečně řekne veřejně
Prezident by proto Sobotku měl jmenovat již v pátek, byť i to je již pozdě. „Není doopravdy důvod dál protahovat nelegitimní situaci se současnou Rusnokovou vládou, jestliže tady existuje sněmovní většina zvolená občany,“ zopakoval Dienstbier. Host pořadu v této souvislosti připomněl, že naše Ústava sice nepočítá s časovými lhůtami, ale předpokládá, že prezident bude jednat bez zbytečného odkladu.
Jakékoli osobní vztahy by prý při jmenování vlády neměly hrát žádnou roli. A pokud prezident má nějaké výhrady ke konkrétním kandidátům, měl by je pronést veřejně, aby se k nim mohli případně vyslovit dotyční nominanti, zatím se v Česku jen zbytečně spekuluje. Osobní antipatie přitom v českém ústavním systému nesmějí znamenat a neznamenají překážku ke jmenování vlády.
Pokud by docházelo k dalším odkladům, mohla by prý kompetenční žalobu ve sporu s prezidentem podat i Poslanecká sněmovna. Dienstbier se zde opírá o stanovisko senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, která tuto možnost nadnesla. Pokud by Ústavní soud rozhodl v neprospěch prezidenta, měl by se prezident verdiktu podvolit. Pokud by ani to neudělal, existuje i teoretická možnost zažalovat ho. Koalice prostě musí za všech okolností hájit ústavní pořádek ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp