Zeman to schválně protahuje a kličkuje, už teď je pozdě, rozpálil se v ČT Dienstbier

07.01.2014 21:08 | Zprávy

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) by se v budoucí vládě měl stát ministrem pro lidská práva a do jeho působnosti by měla spadat také Legislativní rada vlády. Tedy pokud se ministrem skutečně stane. Není totiž žádným tajemstvím, že dlouhodobě vystupuje proti prezidentovi Miloši Zemanovi a ten opakovaně vzkázal, že má dobrou paměť. Nejen o svém vztahu s prezidentem promluvil Dienstbier v úterním Hyde parku České televize. Řeč byla i o počtu ministerstev, církevních restitucích nebo o hnutí ANO.

Zeman to schválně protahuje a kličkuje, už teď je pozdě, rozpálil se v ČT Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Keller byl kmotrem knihy kandidáta na prezidenta Jiřího Dienstbiera

„Myslím si, že vznik nové vlády neprobíhá tak, jak by mohl. Už máme tři měsíce po volbách a prezident mohl premiéra jmenovat mnohem dříve... Já bych tady provedl takové srovnání. Současný premiér pan Rusnok byl jmenován okamžitě, přestože ve sněmovně neměl zajištěn ani jeden hlas a nebylo známo jméno žádného ministra,“ poznamenal senátor. „Dnes tu máme nově ustavenou Poslaneckou sněmovnu, existuje v ní provládní většina, ale premiéra pořád nemáme." A to podle Dienstbiera není dobře.

Pokud má prezident výhrady, ať je konečně řekne veřejně

Prezident by proto Sobotku měl jmenovat již v pátek, byť i to je již pozdě. „Není doopravdy důvod dál protahovat nelegitimní situaci se současnou Rusnokovou vládou, jestliže tady existuje sněmovní většina zvolená občany,“ zopakoval Dienstbier. Host pořadu v této souvislosti připomněl, že naše Ústava sice nepočítá s časovými lhůtami, ale předpokládá, že prezident bude jednat bez zbytečného odkladu.

Jakékoli osobní vztahy by prý při jmenování vlády neměly hrát žádnou roli. A pokud prezident má nějaké výhrady ke konkrétním kandidátům, měl by je pronést veřejně, aby se k nim mohli případně vyslovit dotyční nominanti, zatím se v Česku jen zbytečně spekuluje. Osobní antipatie přitom v českém ústavním systému nesmějí znamenat a neznamenají překážku ke jmenování vlády.

Pokud by docházelo k dalším odkladům, mohla by prý kompetenční žalobu ve sporu s prezidentem podat i Poslanecká sněmovna. Dienstbier se zde opírá o stanovisko senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, která tuto možnost nadnesla. Pokud by Ústavní soud rozhodl v neprospěch prezidenta, měl by se prezident verdiktu podvolit. Pokud by ani to neudělal, existuje i teoretická možnost zažalovat ho. Koalice prostě musí za všech okolností hájit ústavní pořádek ČR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 9


Osobnost měsíce

Miroslava Němcová

  • ODS
  • senátorka
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zveličujeme Rusko, řekl Zeman. A ukázal, koho přesně chce ve vládě

12:44 Zveličujeme Rusko, řekl Zeman. A ukázal, koho přesně chce ve vládě

Bývalý prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem na parlamentní konferenci Evropa v bodě zlomu, kte…