Úvaha spisovatele Vlastimila Vondrušky, která pod titulkem „Dejte nám s tím vším už pokoj“ vyšla v MF Dnes, vybudila na stránkách Reflex.cz ke zlostné reakci Vladimíra Mertlíka. „Pan Mertlík vyjadřuje značný nesouhlas s názory, které ve Vondruškově článku nalezl. Nevím, jestli to bylo z jeho, nebo editorovy hlavy, ale v úvodu je fotka pana Vondrušky, pod níž je popisek ‚Spisovatel Vlastimil Vondruška, skrytý ideolog Babišova ANO‘. Sice s otazníkem, nicméně už tenhle v podstatě dehonestační začátek naznačuje, co tak můžeme od Mertlíkova článku čekat. Vyberu jen několik naprostých lží a nesmyslů. Hned ve druhém odstavci napsal: ‚Od listopadové Letné trvá mediální i politický tlak mířící nejen na akci samu, ale sofistikovanými nátěry zpochybňující smysl a morální oprávněnost vyjádřit nesouhlas s kroky státní administrativy,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Sám sledoval všechny možné reakce od politických elit jak koaličních, tak opozičních, ale od nikoho neslyšel slovo pochybností o tom, že občané mají právo na to vyjádřit svůj souhlas, nebo nesouhlas s tím, co dělají jejich volení zástupci. „Všechny reakce na chvilkařské demonstrace, zejména ty kritické, směřovaly spíše k vyjádření názoru, který také sdílím, že demokracie stojí na všeobecných a pluralitních volbách. Když v nich někdo vyhraje a dokáže sestavit vládu, tak má plné právo, ale také plnou povinnost a plnou odpovědnost ve volebním období vládnout. A už poněkolikáté od různých Impulsů 99, Děkujeme, odejděte, Cest změny a podobně se opakuje výkřik o nepolitické politice. O tom, že vlastně vládnout mají elity, že není důležité, kdo a jak uspěl ve volbách, že podstatné je, aby vládla pravda a láska nad lží a nenávistí. Kde je pravda a láska a kde je lež a nenávist, si samozřejmě kategorizují ti, kdo o tom ve veřejných projevech mluví,“ upozorňuje mediální analytik.
Kdo nešel na Letnou, je nepřítel pravdy a lásky
Chvilkařské demonstrace je tak třeba chápat v podstatě jako protest proti volebnímu demokratickému uspořádání společnosti a volání po nějaké autokracii, oligokracii, aristokracii či něčem dalším, co nepodléhá volební proceduře. „To je úplně nejzákladnější věc, která zazněla ve dnech po 17. listopadu mnohokrát. Pan Mertlík to však asi přeslechl nebo tomu nevěnoval dostatečně pozornost, protože obviňuje každého, komu se třeba nechtělo jít na Letnou demonstrovat s chvilkaři s párkem a pivem v ruce – jak jsem se dozvěděl, bylo tam bohaté občerstvení – že je nepřítel pravdy a lásky. V podstatě je popírač pluralitní demokracie. Ve finále tam šermuje se slovy většina a menšina. K tomu ho inspiroval pan Vondruška tím, když napsal, že ‚v demokracii se má menšina podřídit většině, vládu máme nechat vládnout a u voleb jí vystavit účet‘, To je jinými slovy to, co jsem říkal před okamžikem,“ podotýká Petr Žantovský.
Vladimír Mertlík na tato slova zareagoval podivuhodnou analogií, proč tedy svět nenechal dovládnout většinově zvolenou administrativu Třetí říše, aby ji v dalších volbách mohl německý lid vystavit účet a proč řádně zvolené představitele německého lidu pověsil. „To je ale mimořádná porce demagogie, která zaslouží pozastavení, protože pan Mertlík zřejmě nechodil do základní školy na dějepis. Nebo chodil, moc neposlouchal a tohle mu uniklo. Jinak by věděl, že se od roku 1933 v Německu žádné volby nekonaly. Ty v roce 33 vyhrál Hitler, stal se říšským kancléřem a od té doby tam žádné volby nebyly. O žádné demokracii se nedalo mluvit, tudíž tahle analogie kulhá na obě nohy. A vzal si na paškál ještě jiný citát z Vondrušky: ‚Za konflikty nemohou ti, kteří s idejemi lásky a pravdy nesouhlasí, ale ti, kteří je na celém národu mermomocí vynucují, jako by to byla jediná pravda všehomíra‘. Mertlík to doprovází slovy: ‚hřímá spisovatel Vondruška, jeden z těch, kdo jsou prý svědomím národa‘," kroutí hlavou mediální odborník.
Demagogické házení opozičních stran do jednoho pytle
Ta ironie totiž z každého řádku vytéká po hektolitrech a je zřejmé, komu se Vladimír Mertlík chce zavděčit. „To ale nechme na jeho svědomí, pokud nějaké má. Zas je tady ta obrácená rukavice. Ti, kdo prosazují v podstatě za každou cenu nějaké ideje, které prohrály ve volbách, jsou údajně terčem diskriminace od těch, kteří na základě výsledků voleb vytvořili stávající mocenské poměry. To je opět stavění koně za vůz a demagogie poměrně značného stupně. Největší demagogie přijde úplně na konec, pokud pominu toho Hitlera, který mě zvedl ze židle. Nejdřív pan Mertlík tvrdí, že na Letnou chodí stále víc lidí. Mám pocit, že sami organizátoři říkali, že tam 16. listopadu rozhodně nebylo víc lidí než minule, ale to nechme stranou. Pak tam vypisuje různá procenta z voleb za poslední tři roky a k nim dává cosi jako většina a menšina. Přitom nepíše, jaké politické subjekty si pod tím máme představit, čili si ta jeho čísla nemůžeme zkontrolovat, ani způsob, jak k nim došel,“ kritizuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník