Celkem 720 europoslanců zvolili občané států Evropské unie ve volbách. Vzhledem k tomu, jak různorodé jsou podmínky pro zvolení, bylo celkem jisté, že se do europarlamentu dostanou i „kuriózní“ osobnosti. Na některé z nich upozornil bruselský server Politico ve svém žebříčku 23 „nejbláznivějších europoslanců“. Řada jmen bude přitom českým čtenářům známá.
Celkem tři zástupce má na tomto seznamu Řecko. Jednak 76letou řeznici Galato Alexandrakiovou ze severu Řecka, která nemá na internetu jedinou fotografii. Žádnou kampaň dle Politico nevedla, ani žádné rozhovory neposkytovala. Ale zřejmě díky preferenčním hlasům se do europarlamentu dostala za stranu Řecké řešení, která se umístila druhá hned za Novou demokracií.
Naopak Aphrodite Latinopoulou, řecká europoslankyně za Hlas rozumu, má podobizen na internetu hodně. V mládí sportovala, byla v řeckém národním tenisovém týmu. Později se dala na politiku a kandidovala za Novou demokracii. Z této strany byla ale vyloučena po „kontroverzních prohlášeních“, Politico uvádí, že měla nemístné poznámky na postavu televizní hlasatelky. V roce 2023 založila svou stranu Hlas rozumu, za kterou se dostala do europarlamentu.
Afroditi Latinopoulou
Zdroj: Instagram
Řecká Nová demokracie má zase europoslance, který je zavřený. A ne v Řecku, ale v Albánii. Fredi Beleri byl totiž zvolen starostou přímořského albánského města Himarë, a to pár dní poté, co byl zatčen kvůli kupování hlasů a odsouzen na dva roky. Řečtí politici dle Politico tento krok odsoudili jako snahu politicky potlačovat řeckou menšinu.
Za Kypr se do europarlamentu dostal 25letý youtuber jako nezávislý. Na YouTubu má 2,1 milionu odběratelů (více než má Kypr obyvatel), jeho nejznámější počin „Žil jsem na letišti týden zadarmo“ má 5 milionů zhlédnutí.
Itálie má také tři zástupce. Jednak 39letou učitelku Ilarii Salisovou, příznivkyni hnutí Antifa, která byla v Maďarsku zadržena za pokus o vraždu na akci ultrapravice. Nyní byla propuštěna, protože zvolením získala imunitu. Dát ji na kandidátku přitom byl nápad její strany, aby imunitu získala.
Za Salviniho Ligu se do europarlamentu dostal „generál“, tedy bývalý důstojník italské armády Roberto Vannacci. Ten napsal knihu Svět vzhůru nohama, kde dle Politico vyjádřil „kontroverzní postoje“ směrem k ženám, homosexuálům a migraci. Kromě toho označil Benita Mussoliniho za státníka a proslýchá se, že by dokonce mohl Salviniho nahradit v čele strany.
Za Demokratickou stranu se v Itálii dostal pro změnu Marco Tarquinio, který Politico zaujal svým odporem vůči NATO a také prohlášením, že Ukrajina měla vůči Rusku zvolit „nenásilný odpor“. Politico si tak klade otázku, jak asi zapadne do frakce, která je pro vojenskou podporu Ukrajiny.
Z Francie se do europarlamentu probojovala přítelkyně pravicového politika Erica Zemmoura Sarah Knafová.
Sarah Knafová
Zdroj: Instagram
Svého zástupce má na seznamu i Slovensko. A to „usmívajícího se rasistu“ Milana Mazurka, jak ho tituluje Politico. A vypočítává jeho hříchy, tedy že byl odsouzen za výroky na adresu romské menšiny, bývalý spolužák o něm tvrdí, že popíral holokaust, a také, že za mlada mlátil Romy. To poslední má nicméně společné s českým prezidentem.
Na seznamu je i člen AfD Petr Bystroň kvůli kauze Voice of Europe. A také Marie-Agnes Strack-Zimmermannová, která prý ráda jezdí na motorkách, je zastánkyní vojenské podpory Ukrajině a během kampaně útočila jak na von der Leyenovou, tak na Olafa Scholze, který se podle ní chová „jako autista“.
Z Česka se na seznam dostal Ivan David. A to protože v 41 % hlasování hlasoval proti své vlastní frakci, tedy Identitě a demokracii. Politico mu také vyčítá účast na „utajovaném jednání“ s Geertem Wildersem a Marine Le Penové.
A kromě Davida se do hledáčku dostal také Filip Turek za to, že se soustřeďuje pouze a jedině na to, aby EU nezakázala spalovací motory. K Politico se doneslo i že se nezúčastnil debat kvůli obvinění z hajlování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta