Nejsou to jen lékaři a zdravotní sestry, kdo během koronaviru neví, kam dřív skočit. Podobně přetížení jsou také členové Zdravotnické záchranné služby v jednotlivých krajích České republiky. O převoz do nemocnice prý totiž žádají i lidé, kterým by stačilo ležet v klidu doma v posteli a pít horký čaj.
Zaměstnanci Zdravotnické záchranné služby se obracejí na veřejnost s prosbou, aby o sanitku žádali jen v opravdu vážných případech, to jest například ve chvíli, kdy se jim opravdu hodně špatně dýchá a kdy jim hrozí kolaps. Pokud má někdo horečku 38 stupňů a bolí ho svaly, lékaři ho z nemocnice zpravidla pošlou zpět domů, jen mu doporučí odpočinek na lůžku a popíjení již zmíněného horkého čaje.
„Chápeme, že každodenní nárůsty počtu covid pozitivních v mnoha lidech vyvolávají strach a následnou stresovou reakci, ale nechceme-li, aby byl zdravotnický systém zcela zahlcen pouze covidovými pacienty, musíme se chovat zodpovědně. Tedy nejen dodržovat všechna hygienická a karanténní opatření, ale také při prvních obtížích kontaktovat svého praktického lékaře či hygienickou stanici,“ žádají záchranáři své spoluobčany.
Problém je v tom, že když sanitka převáží pacienta, u něhož existuje podezření na nemoc covid-19, vždy je třeba sanitku vydezinfikovat, což zabere asi 80 minut a posádka kvůli tomu stihne za směnu méně výjezdů a v kritickou chvíli může chybět tam, kde by byla opravdu potřeba.
„V žádném případě nechceme, aby závažně stonající podceňovali své potíže, ale zároveň je třeba si uvědomit, že kapacity zdravotnické záchranné služby nejsou neomezené. Pokud většina výjezdových skupin řeší běžné chřipkové diagnózy, může se pak stát naše péče hůře dostupná v případě dopravních nehod, infarktů, úrazů a dalších neodkladných stavů,“ uzavřeli záchranáři.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp