„Piráti čtyři roky vládu kontrovali podle volebního hesla ‚Pusťte nás na ně‘,“ navázal předseda. Vždy při této kritice podle Bartoše ale zůstávali konstruktivní. I v pandemii se prý snažili Piráti přicházet s konstruktivními návrhy. Vláda ale na jejich návrhy reagovala neochotou, odporem a urážkami.
„To heslo ‚Jsme v tom spolu‘ nad Strakovou akademií bylo jen další z píárových not Andreje Babiše,“ zasmál se hořce.
Babiš prý Piráty stále obviňuje z nejrůznějších věcí. A nejen české Piráty, ale i jejich evropské partnery. Bartoš sám se prý za Babiše musel v zahraničí omlouvat a ještě častěji mu bylo za premiéra stydno.
„Piráti prý vždy hájili ve Sněmovně zájmy všech lidí, nejen svých voličů,“ pokračoval.
Hlasování o nedůvěře vládě podle Bartoše nebylo nikdy bezúčelnou exhibicí, jak tvrdí premiér Babiš, ale vždy k tomu byl důvod. Naposledy audit EU o dotacích v Agrofertu.
Bartoš k tomuto tématu upozornil, že premiér Babiš ještě před pár dny mluvil o Agrofertu jako o „své bývalé firmě“, zatímco teď otočil a nechal se zapsat jako její koncový vlastník. To prý jen dokresluje komedii, která se kolem toho odehrává.
Pak se předseda Pirátů obsáhle rozpovídal o premiérově střetu zájmů, který podle něj je „nejen nemorální, ale i nelegální“.
Obrátil se na ČSSD a připomněl jí, že hovořila o „červené čáře“ v podobě potvrzení střetu zájmů Andreje Babiše jako důvodu pro vystoupení z vlády. „No, ona je to spíš taková červená nitka, která se asi vypárala ze svetru pana Hamáčka. Ke konečnému potvrzení došlo, a ČSSD neudělala vůbec nic,“ posmíval se Bartoš.
Pak připomněl, že Andrej Babiš vstoupil do politiky jako bojovník s korupcí. Do dějin se však zapíše jako politik, za jehož vlády naopak došlo k ovládnutí veřejného systému v míře, jaká tu doposud nebyla. Bartoš to nazval „agrofertizací“.
Vláda podle něj nezvládla pandemii, a ještě při tom zruinovala státní rozpočet, což konstatují i vládní odborné týmy. Vystřídání pěti ministrů zdravotnictví uprostřed pandemie přijde Bartošovi jako světový rekord.
Tuhne mu prý krev v žilách, že ministryně financí plánuje i na příští rok deficit 320 miliard korun, zatímco premiér mluví o dalších předvolebních dárečcích. „Veřejné finance jsou v rozkladu, deficit je enormní, a slibovaná pomoc vůbec nedoputovala, kam měla,“ shrnul covidovou vládní ekonomiku.
„Co je zásadní problém, to je mamutí střet zájmů premiéra Babiše,“ vrátil se posléze k oblíbenému tématu. Zapojil do svého vystoupení i server Demagog, který prý vyhodnotil jisté tvrzení premiéra k tomuto tématu jako nepravdivé.
Celá země dělá na Babiše
A na adresu premiéra pokračoval: „Ve své PR knize psal, jak s korupcí zatočí. Jak je to ve skutečnosti, to se ukázalo z jiné slavné knihy, z deníku jeho nepřítomného parťáka pana Faltýnka, vycházejících na pokračování v novinách,“ zahleděl se na prázdné místo v první řadě lavic.
Premiérova vize podle Bartoše je, že „celá země dělá na Babiše“.
Pak ještě z jeho úst zaznělo, že bychom si měli brát příklad z toho, jak to chodí u našich západních spojenců.
Vyslovení nedůvěry vládě podle Bartoše je za těchto okolností povinností Poslanecké sněmovny. „Je to krok, kterým naplňujeme naši odpovědnost vůči veřejnosti, která je s touto vládou nespokojena,“ dodal.
Pak předseda Pirátů pokračoval v řečnickém zápalu: „Je třeba ukázat Andreji Babišovi, že na rozdíl od Agrofertu není vlastníkem České republiky. A ani jejím koncovým beneficientem.“
Příští vláda bude muset řešit důsledky tohoto „experimentu“, na kterém Andrej Babiš vydělal miliardy.
„Andrej Babiš a jeho orloj ministrů připravili tuto zemi o budoucnost,“ rozčiloval se.
Ivana Bartoše prý trápí, co s tím bude dělat příští vláda. „Hlavním cílem naší politiky je vrátit zemi budoucnost. Současná vláda ukázala, že už v tomto směru nic přinést nemůže,“ zasmečoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo