Bohdan Babinec: Rozvaha starého chirurga nad pohotovostními službami

15.11.2023 9:44 | Glosa

Jsme svědky bouřlivé diskuze o přesčasech v medicíně a platovém ohodnocení zdravotníků. Vzpomínám jak jsem v roce 1995 byl služebně v Austrálii a zjistil tam, že v Austrálii mají nejvyšší roční platové ohodnocení mají odborní lékaři a ekonomově (cca 500000 dolarů/rok). Nižší platové ohodnocení (cca do 400000 dolarů/rok) měli premiér, prezident, právníci, inženýři, školní profesoři atd.

Bohdan Babinec: Rozvaha starého chirurga nad pohotovostními službami
Foto: NÁR.SOC.
Popisek: Bohdan Babinec

Průměrný roční výdělek při tom byl do cca 60000 dolarů za rok. Když jsem se ptal zda občané nemají námitky že lékaři a ekonomové mají nejvyšší příjmy, bylo mi sděleno, že lékaři musí nejdéle studovat, celý život se vzdělávat, nemají čas na jiné činnosti a musí dělat vše proto, aby občané státu byli zdraví a v dobré kondici. A ekonomové musí dělat vše proto, aby byl stát ekonomicky silný a konkurenceschopný. Tzn., že hodinové ohodnocení práce lékařů a ekonomů bylo jako etalon ohodnocení jiných prací. Vyšší ohodnocení měli pouze myči oken mrakodrapů. Nechápu proč ČLK a odbory cca 30 let bojují o vyšší ohodnocení hodinové práce zdravotníků což vede k občasnému přidání výdělku, ale advokátní komora ještě v devadesátých letech zavedla smluvní cenové podmínky kde uvedla pouze nejnižší cenu za hodinovou práci. Ne cenu nejvyšší.

Právníci přitom nemají tak náročná studia a práci jako lékaři či ekonomové. Když nebude striktně dodržována regulace mezd podle nějakého etalonu tak to vždy povede k nárůstu inflace. A také mne zaráží že se stále diskutuje o přesčasových hodinách. Proč se ze zákona nezavede že každý lékař, stomatolog, praktik, ambulantní specialista nebo nemocniční lékař,  by měl povinně minimálně dvě pohotovostní služby za měsíc. A také jeden klinický den za měsíc. Tím pádem by se všichni lékaři více vzdělávali prakticky, vedlo by to ke zvýšení množství kontaktů mezi kolegy a jejich vzájemné spolupráci.

Zavedením tohoto systému by se předešlo problémům s pohotovostními službami. Pokud by to bylo stanoveno vyhláškou Min. zdrav., vyloučila by se možnost, že soukromý lékař má právo odmítnout pohotovostní služby. Vzpomínám jak jsme měli pohotovostní služby za 11Kčs/h, jako mladí lékaři jsme se snažili mít co nejvíce služeb protože jsme své povolání brali jako poslání, ne jako byznys. Neříkám, že to bylo správně, ale vedlo to k našemu profesnímu znalostnímu obohacení a zkvalitnění práce. Vzhledem k tomu, že teď může být majitelem zdravotnického zařízení i řezník tak to vede pouze k byznysovému zájmu. V devadesátých letech při pracich na zdravotnické  koncepcí jsem upozorňoval, že každé zdravotnické zařízení (zdr.pojišťovna, nemocnice, poliklinika atp.) musí být vedeno lékařem protože jsou specifické otázky ve kterých může správně rozhodnout pouze lékař.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Winkler: Udílení cen Kalos Agathos

11:41 Jaroslav Winkler: Udílení cen Kalos Agathos

Již potřetí jsme se mohli sejít našimi přáteli a podporovateli programu Vzděláním a sportem k sebevě…