Nakladatelství Olympia bude v několika autogramiádách hostit naše spisovatele i Josefa Banáše ze Slovenska. Napsal zatím nejlepší knihu o Tomáši Baťovi, která kdy vyšla. Mimo jiné představí v premiéře knihu autorů Marcely Adamcové a Martina Mahdala „Zákon pěti klasů“, po jejímž přečtení čtenář pochopí velikost a hloubku nenávisti, která vznikla mezi Ukrajinou a Ruskem v letech hladomoru.
Ale na stánku tohoto nakladatelství se po delším čase objeví i první tři díla pentalogie, Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu, která jsou v tomto třídílném celku shrnutím oddílu významných českých a slovenských osobností, ovlivňujících Evropu a svět. Tato první část celého projektu dovoluje čtenářům včetně škol a institucí pochopit velikost česko slovenské stopy v historii národů, Evropy a světa. Autorem projektu je Petr Kršák, realizátorem Art Fórum 21 Slovakia a Art Fórum 21 Bohemia, v současné autorské spolupráci s nakladatelstvím Olympia.
Na význam Dějin sebevědomí – Diplomatů bez pasů jsme se zeptali doc. Dr. Felixe Černocha, paxologa, rektora vysokých škol, Hlavního editora II. a III. dílu Dějin, a především toho, kdo zajistil autorské portfolio daného projektu.
Odpověď je: „Budoucnost národního sebevědomí. Nedá mi to, abych se nepřipojil k recenzentům prvních dvou dílů pětisvazkového souboru „Dějin sebevědomí“ a nepodpořil přitom recenzní stanoviska Františka Mareše či Marie Formáčkové, které Parlamentní listy zveřejnily. Vede i opravňuje mne k tomu hned vícero důvodů. Nikoliv jen to, že jsem byl editorem jádrové trojice a iniciátorem přičlenění další dvojice titulů včetně zajištění autorů, které jsem pro tuto spolupráci získal. Chtěl bych ocenit onu grandiózní myšlenku s níž přišel před lety sám autor projektu MgA. Petr Kršák, uvedl ji do pohybu a v celém průběhu režíroval a uměleckým a obsahovým řízením poznamenal vývoj tvorby až po její příchod na svět. Budiž mu za vše nezpochybnitelná sláva a čest. Trefil tím s předstihem hřebík na hlavičku a zasadil se činorodě o to, co už dávněji potřebujeme vědět v příznivější realitě: „ Národní hrdost a věrnost odkazu našich předků.“ Proto jsem své uvozující slovo nasměroval jakožto zavazující promluvu minulého k budoucnosti, která se zatím stále ještě nevyjevuje ani v těch nejhrubších konturách. V čase příznačných řinčením zbraní a návratem k politice z pozice síly se natolik smělé cíle, natož praktické snahy, zdají být spíše vzdalujícími. Chybí tedy TADY pouze něco udělat v jejich prospěch. A realizací Dějin je třeba říci, že bylo uděláno.“
Na stánku Olympia se v mimořádné myšlenkové shodě snoubí literární produkce Olympia s produkcí Art Fora 21 Bohemia a produkcí z. s. spolku EX LIBRIS. Je to přirozené. Myšlenky se spojují a vytvářejí příběhy a příběhy zase historii. Je třeba za všechny oddíly stánku Olympia opakovat slova doc. Černocha o knihách: „ …stačí se sami přesvědčit už jenom prostým zalistováním. Neodkládejte ho, nebo se zkuste alespoň zamyslet nad tím, co je zde v historické sázce. Jinak se všechny omílané řeči na hodnotová témata vyjevují tím, čím fakticky jsou, to značí pouhými frázemi.“
Tak přijďte, jste zváni, přemýšlejte a listujte.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.