Ivan Bednář: Ahóóóój...

26.01.2020 15:45 | Zprávy

Českou republiku navštívil opět Vladimír Pucholt. V šedesátých letech patřil mezi nejznámější herce. Herecká hvězda Starců na chmelu a Formanových raných filmů Černý Petr či Lásky jedné plavovlásky u nás nepobývá často.

Ivan Bednář: Ahóóóój...
Foto: repro/archiv ČT
Popisek: Vladimír Pucholt v muzikálu Starci na chmelu

V paměti pamětniků jsou scény, kdy v Černém Petru poučuje šestnáctiletého Petra, jaký je rozdíl ve výslovnosti mezi přátelským a méně přátelským „ahóóój“ či jak si v Krejčíkově komedii Svatba jako řemen jako mladý příslušník SNB opilý postěžuje svému staršímu kolegovi "náčelníku, proč nás lidi nemají rádi?"

Pucholt emigroval a Krejčíkova komedie putovala do trezoru. Stejně tak romantický příběh chmelové brigády, Formanovy filmy a další.

Když kvůli špatnému kádrovému původu nemohl Pucholt studovat medicinu, přihlásil se tedy na DAMU, kde vystudoval herectví. Po škole nastoupil do Činoherního klubu, kde zářil v inscenacích hry Podivuhodné odpoledne doktora Zvonka Burkeho, Revizor a dalších.

I přes slibnou divadelní i filmovou kariéru ale Pucholt v roce 1967 emigroval. „Byla to sázka, skok do prázdna. Ale za dané situace mi nic jiného nezbývalo. Podívejte, co se spoustě těch slušných lidí a tvůrců stalo. A nejen v divadle, ale i v technice, lékařství,“ říká dnes Pucholt.

Poté co emigroval, vystudoval v Anglii vytouženou medicínu, a dnes působí v Torontu jako dětský lékař. Co by asi bylo, kdyby se tehdy nerozhodl opustit socialistický ráj? Pravděpodobně by se stal slavným hercem. Jenomže kariéra by byla vykoupená ústupky totalitnímu režimu a kompromisy. V opačném případě by následovalo šikanování, zákaz činnosti, vzdor, nezřídka utápěný v alkoholu.

„A já věděl, že kdybych tady zůstal, že by mě nakonec vydírali. Říkali by: Musíš hrát tuto roli, nebo budeš mít potíže. Šlo o moc. Myslím, že jakmile ze sebe jednou něco prodáte, tak to pak už nelze koupit zpět. Je to jako když vás napadne plíseň,“ vzpomíná dnes Pucholt.

Tehdy opustil svět pozlátka a mámení, a zvolil reálný svět úspěšného dětského lékaře. „Doktoři dělají ohromné věci, daleko těžší než hraní ve filmu. Nikdo o tom neví. To vidí jen rodiče či příbuzní zachráněného člověka. Je to soukromá záležitost,“ uvažuje dnes.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Kobza: To řeší jiná komise

18:45 Jiří Kobza: To řeší jiná komise

Už od listopadové konference o Green Dealu, která se konala v Poslanecké sněmovně za účasti řady zah…