Ivan Černý: Do Hubálova za skleněnými betlémy

19.11.2021 12:45 | Komentář

Významným sklářským odvětvím je výroba figurek pro radost a potěšení velkých i malých.

Ivan Černý: Do Hubálova za skleněnými betlémy
Foto: Karel Urban
Popisek: Karel a Eva Urbanových - mistři svého oboru

Prapůvod skleněných figurek patří do Italského Murána a Benátek. Na Železnobrodsku se ručně vyrábí, na rozdíl od jiného skla, „teprve“ od dvacátých let minulého století.

Jejich rozmach a oblíbenost souvisí se vznikem Sklářské školy v Železném Brodě, která byla založena v roce 1920, kde již v prvním ročníku byl stanoven hlavní obor vyučování – vinutí a malba skla. O pěkných pár desítek let později zde studovala i talentovaná Eva, rozená Hyblerová, která patří v současnosti se svým manželem Karlem Urbanem k předním figurkářským rodinným firmám v České republice. Jejich mistrovskou specializací jsou i skleněné betlémy, které se o vánocích rozkládají buď u ozdobeného stromečku, nebo na štědrovečerním stole při slavnostní večeři.

Vánoce patří v celém křesťanském světě k nejslavnějším a nejoblíbenějším svátkům v roce. A to i tam, kde řád církevního roku dávno ztratil svou závaznost. Velmi osobitou podobu mají české Vánoce, v nichž se plně zračí naše lidová tradice. K nim nerozlučně patří i betlémy, které se zvláště v lidovém podání nejvíce přibližují celé  poetické atmosféře Vánoc. Historie betlémů ve střední Evropě začíná již roku 1560 v Praze, kdy zde byly v kostele sv. Klimenta na Starém Městě vystaveny první opravdové jesle – jak se tehdy říkávalo. Od té doby tedy betlémy, jejich stavění a vystavování figur svaté Rodiny, patří ke jmenovaným svátkům dodnes. Jak šel čas a staletí měnily se i betlémy. Včetně materiálů, ze kterých byly a jsou vyráběny, počet figur i jejich charakteristiky a neustále přibývající lidovosti. I když pořád hrají prim malované betlémy na papírové podložce, stavěné do celků a na řadě míst po celé republice nás pobaví mechanické a pohyblivé betlémy nejrůznějších velikostí, své neodolatelné kouzlo mají unikátní železnobrodské, se skleněnými figurkami.

Předvánoční výlet

Jsme na severním okraji okresu Mladá Boleslav, na pravém břehu řeky Jizery, v líbezném údolí, plném zeleně. Při vjezdu do Hubálova, což je součást obce Loukovec, nás vítá vysokým komínem místní učiliště. My půjdeme o pár metrů dál, do šlechtěné zahrady, kde v přízemí rodinného domu je dílna manželů Urbanových, kde zájemci o toto tradiční sklářské řemeslo mohou během turistické exkurze sledovat výrobu skleněných figurek a vinutých perlí na vlastní oči.

Využíváme jedineční možnosti a v roli turistů, toužících po neotřelém zážitku, klepeme na dveře. Otevírá nám Karel Urban v roli průvodce a vysvětluje, co nás všechno při komentované prohlídce čeká:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

12:17 Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

Únorové výsledky průzkumu sentimentu ukazuje zlepšení nálad napříč celým podnikatelským sektorem.