Ivan Černý: Do Hubálova za skleněnými betlémy

19.11.2021 12:45 | Komentář

Významným sklářským odvětvím je výroba figurek pro radost a potěšení velkých i malých.

Ivan Černý: Do Hubálova za skleněnými betlémy
Foto: Karel Urban
Popisek: Karel a Eva Urbanových - mistři svého oboru

Prapůvod skleněných figurek patří do Italského Murána a Benátek. Na Železnobrodsku se ručně vyrábí, na rozdíl od jiného skla, „teprve“ od dvacátých let minulého století. Jejich rozmach a oblíbenost souvisí se vznikem Sklářské školy v Železném Brodě, která byla založena v roce 1920, kde již v prvním ročníku byl stanoven hlavní obor vyučování – vinutí a malba skla. O pěkných pár desítek let později zde studovala i talentovaná Eva, rozená Hyblerová, která patří v současnosti se svým manželem Karlem Urbanem k předním figurkářským rodinným firmám v České republice. Jejich mistrovskou specializací jsou i skleněné betlémy, které se o vánocích rozkládají buď u ozdobeného stromečku, nebo na štědrovečerním stole při slavnostní večeři.

Vánoce patří v celém křesťanském světě k nejslavnějším a nejoblíbenějším svátkům v roce. A to i tam, kde řád církevního roku dávno ztratil svou závaznost. Velmi osobitou podobu mají české Vánoce, v nichž se plně zračí naše lidová tradice. K nim nerozlučně patří i betlémy, které se zvláště v lidovém podání nejvíce přibližují celé  poetické atmosféře Vánoc. Historie betlémů ve střední Evropě začíná již roku 1560 v Praze, kdy zde byly v kostele sv. Klimenta na Starém Městě vystaveny první opravdové jesle – jak se tehdy říkávalo. Od té doby tedy betlémy, jejich stavění a vystavování figur svaté Rodiny, patří ke jmenovaným svátkům dodnes. Jak šel čas a staletí měnily se i betlémy. Včetně materiálů, ze kterých byly a jsou vyráběny, počet figur i jejich charakteristiky a neustále přibývající lidovosti. I když pořád hrají prim malované betlémy na papírové podložce, stavěné do celků a na řadě míst po celé republice nás pobaví mechanické a pohyblivé betlémy nejrůznějších velikostí, své neodolatelné kouzlo mají unikátní železnobrodské, se skleněnými figurkami.

Předvánoční výlet

Jsme na severním okraji okresu Mladá Boleslav, na pravém břehu řeky Jizery, v líbezném údolí, plném zeleně. Při vjezdu do Hubálova, což je součást obce Loukovec, nás vítá vysokým komínem místní učiliště. My půjdeme o pár metrů dál, do šlechtěné zahrady, kde v přízemí rodinného domu je dílna manželů Urbanových, kde zájemci o toto tradiční sklářské řemeslo mohou během turistické exkurze sledovat výrobu skleněných figurek a vinutých perlí na vlastní oči.

Využíváme jedineční možnosti a v roli turistů, toužících po neotřelém zážitku, klepeme na dveře. Otevírá nám Karel Urban v roli průvodce a vysvětluje, co nás všechno při komentované prohlídce čeká:

„Seznámíte se s historií a výrobou skleněných figurek. Shlédnete běžné i unikátní vzorky historické i současné produkce včetně originálních vánočních velkoformátových betlémů. V neposlední řadě vám předvedeme výrobu u sklářského kahanu, kterou si poté můžete sami vyzkoušet a vyrobit například vlastní srdíčko, přívěšek nebo miniaturu…“

Prodejní galerie

Většina zakázek je především tuzemských, ale své zákazníky si figurky manželů Urbanových našly po celé Evropě, v Americe i Austrálii…

Naše první kroky vedou do vzorkovny, jak říká Karel Urban stálé výstavě jejich ruční práce. Vitríny jsou plné nádherných kousků i kolekcí, až oči přecházejí. Takové množství tvarů a nápadů, od miniatur až po velké plastiky, vše hraje širokým spektrem barev. Figurky mají tváře, oči, jsou v pohybu i statické, jak je libo. Skleněné konvalinky určitě i voní, figurka Spravedlnosti s váhami nás má přečtené i přes šátkem zakryté oči. Zvířátka všeho druhu, lidi a lidičky, zdá se, že manželé Urbanovi při své mistrovské práci neznají slovo „nelze“.

Podle vzorníků jdou do více jak sedmi stovek jak historických, tak nových námětů. A co kus, to originál! I proto mezi časté zákazníky manufaktury manželů Urbanových patří sběratelé skleněných figurek z domova i zahraničí. Zvláštní kapitolou specializace Urbanglass je výroba betlémů.

U sklářského kahanu

Z prodejní galerie vstupujeme do sklářské dílny. Paní Eva právě rozžhavila tyčovinu olovnatého skla z desenské sklárny a vysvětluje:

„Malou jednodušší figurku dělám tak patnáct minut, složitější tvar třeba i půldruhé hodiny…“

Pozorujeme sklářku při práci, kdy vyráběné figurky vytváří u plynového kahanu ze skleněné kompozice výhradně českého výrobce. Postupným navíjením a protahováním, spojováním a oddělováním ji pod šikovnýma rukama během každodenní směny vznikají zvířátka, postavičky a předměty nejrůznějších tvarů, barev a velikostí.

„Při výrobě dbáme od počátku na detail, výtvarný dojem i na celkové precizní zpracování…“ poznamenává figurkářka do sykotu hořícího plynu.

Mít svůj vlastní betlém

Betlém pro Toulavou kameru

Jak jsme již shora konstatovali, betlémářství neoddiskutovatelně patří do tradic české lidové kultury. Svými kořeny sahají až do středověku. Jejich výrobě se posléze nevyhnulo ani sklářství. Manželé Urbanovi patří k nejúspěšnějším výrobcům skleněných betlémů v České republice. Svědčí o tom nejenom jejich prezentace ve stálých sbírkách kupříkladu Vlastivědného muzea v  České Lípě, v Muzeu města Mnichovo Hradiště, v Třebechovickém muzeu betlémů či v neposlední řadě i v Minimuzeu betlémů v Železném Brodě, ale i nedávné vítězství v soutěži o nejkrásnější betlém Muzea Jindřichohradecka. Soutěže se zúčastnilo 20 tvůrců a sběratelů, kteří poslali celkem přes tři desítky betlémů z nejrůznějších materiálů, včetně keramiky, perníku nebo včelího vosku až po sklo. Vyhráli manželé Urbanovi s dílem kompletu o velikosti 120 až 150 cm s hloubkou cca 60-70 cm dle fantazie rozestavění figurek, jejich velikost je přibližně 6 až 9 cm, stromků pak kolem 20 cm. Postaviček, zvířátek a dalších krajinných prvků bylo cca 140 kusů. 

Vévodila jim betlémská hvězda nad volkem s oslíkem, hřejícími svým dechem Jéžíška  v jesličkách. Figurky předčily jiné v pestrosti, pohybu a živými, roztomilými obličejíčky postaviček. O báječné nápady rozhodně nouze nebyla, jak třeba ukázal kluk, který upadl na ledu a rozsypal koledu…

„0cenění Jindřichohradeckého muzea nás moc potěšilo, a vážíme si ho,“ dodává Karel Urban, „právě tak si ale vážíme naší práce na jednom z výstavních betlémů pro PhDr. Jiřinu Hánovou, sběratelku, betlémářku a mj. autorku výpravné knihy o lidových betlémech Čech, Moravy a Slezska.“

Eva Urbanová se nám svěřila, že již delší čas pracují na dalším lidovém betlému:

„ Jedná se o zimní betlém na staročeské motivy, který by měl navodit kouzelnou atmosféru ladovských Vánoc. Plánujeme přibližně 150 figurek postav a zvířátek a min. 80-100 stromů, krajinotvorných prvků a dalších výjevů.“

„K vidění bude např. náves s řemeslníky či děti při zimních hrách, vše ve větších rozměrech než běžně vyráběné figurky…“ vede nás Karel Urban k vitríně v prezentační galerii. „Na jeho dokončení netrpělivě čeká televizní Toulavá kamera, která o něm chce natočit reportáž, což nás velmi těší…“

„A jistě bude i lákadlem pro další turisty k návštěvě naší manufaktury…“ dodává závěrem naší návštěvy Eva Urbanová.

Exkurze pro jednotlivce, rodiny i školy

Dozvíte se něco málo o historii železnobrodských skleněných figurek. Seznámíte se se surovinou, zařízením a nástroji potřebnými k práci skláře. Proniknete do tajů výroby, jak původní, tak současné. Během exkurze vyrobíme na přání i vaší originální figurku. Exkurzi je potřeba objednat předem, počet osob max. 15. Vstupné dobrovolné!

V nabídce je i možnost kurzu výroby skleněných vinutých figurek a perlí. Jeho délka min. 2 hodiny, počet osob maximálně dvě, vhodné pro dospělé a děti od 10 let (mladší mohou využít korálkovou dílničku). Cena dle dohody.

Více ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Saudská Gaza?

13:15 Petr Hampl: Saudská Gaza?

Denní glosy Petra Hampla.