Cituji deník Exxpress:
„Předsedkyně Evropské komise vyvolala hněv poslanců Evropského parlamentu. S Pfizerem prý nejprve v osobních rozhovorech vyjednala nehorázně drahý mega obchod, nyní o něm odmítá poskytnout jakékoli informace. To už je příliš. Nyní její smlouvy vyšetřuje Úřad evropského veřejného žalobce.“
Deník Exxpress již koncem září informoval, že pro Ursulu Von der Leyenovou to může být napínavé. Nyní je to jisté: Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) vyšetřuje vysoce kontroverzní nákupy vakcín předsedkyně Evropské komise.
Kritizována byla zejména nehorázně drahá dohoda s výrobcem vakcín Pfizer. Daňové poplatníky to stálo neuvěřitelných 35 miliard eur. Předsedkyně Komise vše nejprve dohodla s výrobcem, pak o tom odmítla poskytnout jakékoli informace a tím možná „přetáhla strunu“, jak píše redakce Exxpressu. Prý jsou všechny skupiny v Evropském parlamentu zděšeny jejím chováním. Stále více poslanců v poslední době volá po zásahu státního zástupce. Nyní se tak prý skutečně děje.
"EPPO potvrzuje, že vyšetřuje nákup vakcín proti Covid-19 v Evropské unii," uvedl v pátek Úřad evropského veřejného žalobce. Toto potvrzení bylo učiněno „kvůli extrémně vysokému zájmu veřejnosti“. Další podrobnosti nejsou v tuto chvíli zveřejněny. Co přesně vyšetřují, státní zastupitelství neuvádí. Ale byl to přístup Von der Leyenové k objednávkám společnosti Pfizer, který vyvolal nelibost v Evropském parlamentu, a volání po státním zastupitelství.
Dodávka až 1,8 miliardy dávek od Biontech/Pfizer byla dohodnuta na jaře 2021. Jak uvedl New York Times, pro dohodu byl rozhodující osobní kontakt mezi Von der Leyenovou a šéfem Pfizeru Albertem Bourlou. Také si prý vyměňovali textové zprávy.
Skutečnost, že Von der Leyenová zřejmě navrhla dohodu osobně při jednání s Bourlou, je velmi neobvyklá. Ještě neobvyklejší je, že později neposkytla auditorům EU žádné informace o předjednáních, když ji o to požádali. O obsahu rozhovorů a vyměňovaných textových zpráv von der Leyenová dodnes zarytě mlčí. Říká, že jsou pro dohodu o vakcíně irelevantní.
Předsedkyně Evropské komise již dříve novinářům odmítla přístup k dotyčným textovým zprávám. Pobouření ale vyvolal fakt, že to samé se stalo i Evropskému účetnímu dvoru. Evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová ostře kritizovala postup Evropské komise.
Touto smlouvou Evropská komise pomohla společnosti Pfizer vytlačit konkurenty z trhu. Navzdory vysoké poptávce byla objednávka na inaktivované vakcíny společnosti Valneva zrušena, zatímco tržby společnosti Pfizer se loni zdvojnásobily.
Spolu s tímto obrovským obchodem vzrostla cena za dávku vakcíny Biontech z 15,50 EUR na 19,50 EUR, jak loni naštvaně oznámil bývalý bulharský premiér Bojko Borrisov. Spotřebitelská organizace SumOfUs ve Washingtonu obviňuje Ursulu von der Leyenovou, že při osobních jednáních se šéfem Pfizeru souhlasila s prudkým zvýšením cen, ačkoli sleva by byla vzhledem k obrovskému množství zřejmá.
Jsou tací, kteří mluví dokonce o korupční kauze historie. Jako Mislav Kolakusič, nezařazený chorvatský europoslanec: „Nákup 4,5 miliardy dávek vakcíny Covid-19 pro 450 milionů obyvatel EU je největší korupční skandál v dějinách lidstva.“
To, že manžel předsedkyně Evropské komise Heiko von der Leyen je od září 2020 lékařským ředitelem americké biofarmaceutické společnosti Orgenesis, nepůsobí vzhledem k této kauze dobře.
Tolik aktualita z Exxpressu, deníku, který se nebojí kritiky až k posvátným nejvyšším místům.
Nu, uvidíme, jestli se něco dozvíme… Zatím jsme se ptali marně. Hlavně ta korupce v Maďarsku, to je problém. Co jsou proti tomu předražené vakcíny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV