Podle agentury je však tato podmínka v Evropě považována za příliš přísnou. Evropská unie prosazuje krátkodobou dohodu, Katar ale nechce učinit ústupky. Jednání se prý již v březnu z těchto důvodů zastavila.
Katar byl označován za hlavního beneficienta energetické krize v Evropě. V roce 2022 by země mohla vydělat 114 miliard dolarů na vývozu plynu a do roku 2027 by mohla zvýšit prodej LNG o 60 procent. Jeho vyjednavačům jde však o oprávněný požadavek dodavatelské bezpečnosti.
Široce projevované evropské plány na nalezení alternativy k dodávkám plynu z Ruska jsou tak mimořádně nejisté.
Přitom podle šéfa Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol se Evropa musí do zimy připravit na úplné přerušení dodávek plynu z Ruska. Ruský velvyslanec při EU připustil možnost úplného zastavení dodávek, a to v souvislosti se situací okolo plynovodu Nord Stream 1.
Zatím snížení dodávek souvisí s problémy s údržbou turbín odeslaných do Kanady. "Víme, že jsou problémy s turbínami, s jejich údržbou - turbína není vrácena a byla někde zablokovaná," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům. Podle něj je to důsledek sankcí.
Toto potvrdila také společnost Siemens Energy s tím, že turbínu, která je v Montrealu, nelze vrátit kvůli sankcím. Turbíny byly vyrobeny v Kanadě a musí se tam pravidelně posílat na údržbu.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.