Vyjádřila názor, že spolková vláda nemůže jednoduše tvrdit, že vše bylo vyřešeno smlouvou dva plus čtyři vyjednanou v roce 1990 mezi Německem, NDR a vítěznými mocnostmi: USA, SSSR, Velkou Británií a Francií. „Ke stolu tehdy nezasedly ani Polsko, ani Řecko a další země s nárokem na reparace. Pokud jsou dohody uzavírány na náklady třetích zemí, je to podle mezinárodního práva nepřijatelné,“ zdůraznila Nastić.
Nastić se vyjádřila, že úplné odmítnutí jakýchkoli nároků na odškodnění Polska a Řecka spolkovou vládou je „morálně zavrženíhodné“. Podle jejího názoru nelze otázku odškodnění redukovat na čistě právní otázku, jako je tomu v případě kancléře Olafa Scholze (SPD) a jeho předchůdkyně Angely Merkelové (CDU). Celá věc podle ní také souvisí s respektem k našim bezprostředním sousedům, upozorňuje Nastić.
Jak zdůraznila, je zapotřebí „respektivní přístup německé strany k sousedovi a rozvoj kultury vzpomínání“. Poláci nemají zájem o chladnou racionální analýzu, protože utrpení způsobené nacisty není zdaleka zapomenuto – uvedla.
„Arogantní, neuctivý postoj spolkové vlády poškozuje polsko-německé vztahy. Je chybou vyhýbat se jednání o této záležitosti. Kvůli historické vině se blokáda německé strany nezdá správná,“ zdůraznila poslankyně Spolkového sněmu Nastić.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.