Zemědělská půda, na které u nás zemědělci hospodaří patří cca 1,4 milionů vlastníků. Většina z nich tuto půdu pronajímá. Nejen právnickým osobám ale i soukromým zemědělcům. Soukromí zemědělci hospodaří na cca 44,8% vlastní půdy, právnické osoby na 19,8% vlastní zemědělské půdy (MZe Zelená zpráva z roku 2020). V současné době se budou tyto údaje lišit, nikoliv však významně. Proč vlastníci raději pronajímají půdu podnikům, a nikoliv soukromým zemědělcům budou různé. Část vlastníků pozemků jsou akcionáři společností, nebo členové družstev. A nemají zájem ji pronajímat někomu jinému, ani sami na ní hospodařit. Možná je to i tím, že značná část podniků právnických osob chová zvířata, jejich pozemky hnojí hnojem, a tak udržuje jejich úrodnost. Snaha o „zastropování“ a vládním rozhodnutím postihnout firmy s větší výměrou by v konečném důsledku poškodila jejich jednotlivé akcionáře a členy těchto družstev. Průměrná plocha zemědělské půdy, na které zemědělci v ČR hospodaří, je 75,9 ha právnické osoby v průměru na 509,4 hektarech (Zelená zpráva z roku 2020).Ve většině oblastí nikdo nepozná, zda na poli u silnice hospodaří družstvo, nebo soukromý zemědělec.
Právnické osoby produkují v naší zemi 90,9% mléka, chovají 94,6% prasat a 93,5 % drůbeže.
Neustále je omíláno, jak zemědělské podniky drancují a zamořují půdu. Není to pravda. Pokud se týká hnojení a používání prostředků ochrany rostlin, používají je všichni. Soukromníci i podniky. Jinak by nic nesklidili.V podstatně menší míře než ti, kteří jsou nám mnohdy dáváni za vzor a odkud k nám potraviny dovážíme. Přitom EU hodlá krátit jejich používání všem, stejným procentem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV