Navzdory tomu, že rozpad Sovětského svazu byl v mnoha ohledech relativně pokojný, v některých oblastech po roce 1991 propukly mezi nově vzniklými státy otevřené boje. Jedním z takovýchto konfliktů byla i válka mezi Arménii a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, který je mezinárodně uznaným územím Ázerbájdžánu. Region dlouhá desetiletí obývala smíšená populace etnických Arménů a Ázerbájdžánců. Obě strany si toto území nárokovaly, což vedlo k propuknutí otevřené první války o Náhorní Karabach. Významnou roli v tomto konfliktu hrálo město Chodžaly.
Toto šestitisícové město obývané ázerbájdžánskou populací představovalo významný strategický bod. V noci z 25. na 26. února 1992 na Chodžaly zaútočily arménské jednotky a následně pak vraždily obyvatele prchající z města. Násilí proti civilistům si vyžádalo celkem 613 obětí, včetně 106 žen a 63 dětí.
První válka o Náhorní Karabach skončila v roce 1994 a Chodžaly zůstaly v zóně okupované arménskými silami. V září 2020 se konflikt po čtvrtstoletí neúspěšných diplomatických jednání a ozbrojených provokacích opět přerostl do otevřené války. Ta skončila po téměř dvou měsících faktickým vítězstvím Ázerbájdžánu, který získal kontrolu nad většinou svého mezinárodně uznaného území. Takřka hned po osvobození území začal region rozvíjet a obnovovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV