Jiří Baťa: Tábor v Letech znovu na scéně, tentokrát v trestně-právní rovině. Kolik nás to bude stát?

15.12.2018 13:57 | Zprávy

Je to téměř cca rok zpátky, kdy se rozhořely vášně kolem (sběrného) tábora v Letech u Písku.

Jiří Baťa: Tábor v Letech znovu na scéně, tentokrát v trestně-právní rovině. Kolik nás to bude stát?
Foto: archiv Jiřího Bati
Popisek: Jiří Baťa

Připomeňme si, že díky iniciativě a mimořádné angažovanosti bývalého ministra kultury Hermana byl, v rámci úsilí o vybudování Památníku romským obětem, vládou schválen (za přehnanou cenu) odkup v blízkosti se nacházející vepřín s tím, že na místě bývalého tábora bude vybudován zmíněný památník. V této souvislosti zaznělo několik kritických ohlasů z řad politiků (ale i veřejnosti), mj. od pánů Okamury a Roznera z SPD, kteří pak byli později trestně stíháni. V případě T. Okamury byla žaloba stažena, v případě pana Roznera však policie dál konala a koná. Důkazem je žádost Policie ČR o vydání poslance Roznera k trestnímu stíhání za výroky o romském táboře v Letech u Písku. Poslanec Rozner totiž při kritice rozhodnutí tehdejší vlády o odkupu vepřína v Letech u Písku použil (krajně nevhodné) spojení „neexistující pseudokoncentrák“. Policie ho stíhá pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a také z ospravedlňování genocidia.

Dovoluji si v této souvislosti předložit několik postřehů, faktů a skutečností mnou již dříve publikovaných, které se vážou jak na tábor v Letech, tak také k trestnímu stíhání poslance Miloslava Roznera.

Znovu se nabízí provést seriozní, bez emocí a předem nekalkulované zhodnocení resp. vyhodnocení celého záměru památníku v Letech. Jak totiž vyplývá z celé řady odborného vyjádření a názorů renomovaných historiků v čele s panem prof. Ratajem, specialistou na danou problematiku, ale také na základě odborné expertizy Ústavu pro soudobé dějiny při Akademii věd České republiky, pocházející z roku 2006, je zcela evidentně prokázáno, že tábor v Letech u Písku nebyl ani koncentrák, nebyla v něm páchána genocida a nic, co by opravňovalo něčí věrolomné tvrzení, že to byl koncentrační tábor, ve kterém by byl uskutečňován holocaust. Tím je také dostatečně vyvráceno i nepravdivé tvrzení některých představitelů romských občanů a zainteresovaných politiků, podle kterých se T. Okamura dopustil popírání holocaustu, stejně jako konstatování poslance pana M. Roznera, který prý lživě prohlásil, že tábor v Letech byl pseudokoncentrák! Ale k věci.

Pokud jde o úvahu či záměr na vybudování památníku Romům, není od věci zmínit, že jistý „památník“ již existuje. Je jenom otázka, zde by nestačilo tento památník přiměřeně kultivovaně upravit tak, aby odpovídal současným podmínkám a nebyla nutná několika milionová investice na vybudování impozantního, neřku-li megalomanského památníku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jana Šťastná: Osvobození Československa

11:11 Jana Šťastná: Osvobození Československa

Za několik dnů bude mít každý z nás příležitost postavit se na stranu historické pravdy, stát lhoste…