Jiří Paroubek: Spravedlnost pro prezidenta Edvarda Beneše

28.02.2025 15:49 | Komentář

Česká politická reakce vždycky velmi nenávistně posuzovala Dr. Edvarda Beneše. Ať již byl ministrem zahraničních věcí a nejbližším spolupracovníkem prezidenta Masaryka, anebo zejména později, za II. Československé republiky, po jeho abdikaci na úřad prezidenta republiky. Tehdy vyhřezla z útrob českých pravičáků a reakcionářů všechna špína, kterou byli schopni polít lidi, jako byli E. Beneš, K. Čapek a všichni ti, kteří byli oporami první Československé republiky.

Jiří Paroubek: Spravedlnost pro prezidenta Edvarda Beneše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Přečetl jsem si v Právu, dříve Rudém, v tomto týdnu dva články, věnované výročí 25. února 1948. Zejména v článku K. Hvížďaly jsou jisté historické nepřesnosti. Ano, je pravdou, že prezident Beneš byl těžce nemocný po několika záchvatech mrtvice, ale vyčítat mu, že měl razantně čelit tlaku komunistů, kteří se dožadovali podle ústavy doplnění vlády K. Gottwalda o nové ministry za ministry tzv. pravicových stran, není korektní. Ano, noví ministři plně vyhovovali komunistům a jejich snaze prosadit „diktaturu proletariátu“. Zabránit tomu by ovšem nebyl schopen ani úplně zdravý prezident. 

Na rozdíl od obou pánů autorů článků o 25. únoru 1948 v Právu jsem měl před lety možnost hovořit s některými bývalými, předúnorovými poslanci a činiteli Národně socialistické strany (byl jsem léta členem Čs. strany socialistické) a později i Sociální demokracie. Všichni unisono se tito pánové shodovali, a to je také můj dnešní, konečný názor, že podání demise ministrů demokratických stran bylo unáhlené a mírně řečeno hloupé. Neměli totiž dohodnutý ani společný postup se všemi nekomunistickými ministry tak, aby odstoupila nadpoloviční většina členů vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Z čeho je financováno hnutí STAČILO?

KSČM má příspěvky od státu, ale stačilo přeci ne nebo ano? A pokud ne, tak z čeho je financováno? A je to tak, že teď už KSČM jako strana kandidovat nebude, ale budete kandidovat jako STAČILO? A jestli ano, proč vlastně stranu úplně nezrušíte, když jste de fakto založila novou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Globální témata jsou únikem od práce

13:57 Ladislav Jakl: Globální témata jsou únikem od práce

Denní glosa Ladislava Jakla