Mirko Raduševič: 60 let Římských dohod

27.03.2017 18:50 | Zprávy

Když se před šedesáti lety v Římě sešli zástupci Francie, Německa, Itálie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska vůbec se v té době nejednalo o země, které by měly Ev ropu někam dotáhnout.

Mirko Raduševič: 60 let Římských dohod
Foto: pixabay.com
Popisek: Řím, ilustrační foto

Británie se klubu šesti zemí odmítla účastnit. Britský premiér Harold Macmillan se pozastavil nad tímto podivným uskupením čtyř zemí, které Britové ve válce zachraňovali před dalšími dvěma a které se najednou daly dohromady. Jednalo se o dohodu odstraňovaní obchodních bariér a harmonizaci směnných kurzů.

Podívejme se na Británii po šedesáti letech, která je opět v jiném postavení a připadá jí, že se zbytek Evropy chová šíleně a že celek EU není schopný reagovat na potřeby doby. Jestliže jsme to v EU dotáhli tam, kde jsme, není divu. Již do vínku ji byla dána smlouvou podivuhodnost. Římská smlouva byla vytvořena v utajení, kdy její signatáři o ní nesměli mluvit ani se svými manželkami, natož aby něco oznamovali lidu dotyčných zemí. Další, italští organizátoři v roce 1957 nepřipravili pro smlouvu vytištění kopií, a tak účastníci podepisovali jen bílé prázdné papíry. Abychom si uvědomili další paradox, a to na příkladu Francie, kde vláda nahonem ratifikovala římskou smlouvu, neboť dopředu věděla, že se k moci dere generál Charles de Gaulle, který výslovně nesnášel pan-evropské projekty. V Německu se pro změnu negativně ke smlouvě postavil Ludwig Erhard a označil ji za „makro-ekonomický nesmysl". Proto později britský historik Tony Judt ve své knize "Postwar: A History of Europe Since 1945¨" trefně poznamenal, že EU byla založena na slabosti a nikoli na síle. To vše jen dokazuje, že Evropa, aby se stala kontinentem bez válek, tak to vůbec nebylo snadné a kontinent si musel  projít nejedněmi peripetiemi.

Jestliže se nyní v Římě sešli představitelé EU, mohli si gratulovat spíše k minulosti, že EU byla ještě před deseti lety nejbohatším kontinentem světa. Dnes je až třetí za Asií a Severní Amerikou. Po Brexitu EU ještě více schudne, neboť Británie představuje 17 procent hrubého domácího produktu EU, 12 procent z rozpočtu EU, tvoří polovinu jaderného arzenálu EU a asi 40 procent vojenských kapacit Unie.

Co nás nyní čeká? Zřejmě je to všem jasné. Opět se navrátíme k začátku k jakési utajené dohodě a vůdcovství opět připadne Německu a Francii. Jediný rozdíl je ten, že panuje určitý strach z jednání bývalých zemí východního bloku. Není proto divu, že došlo k hladkému znovuzvolení Donalda Tuska do čela Evropské rady a dochází k zákulisním jednáním s Polskem.

Pára a pískot německé lokomotivy

Z tohoto hlediska nás může zajímat, jak vidí situaci německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Zkusme z páry a pískotu, kterou vypouští německá lokomotiva rozluštit, co nás čeká. „Projekt evropské jednoty je v současnosti vystaven nepřátelským vizím, jako nikdy předtím, a to jak z vnějšku tak i zevnitř, a to z pozic autokratů, kteří znevažují naše hodnoty,“ píše Sigmar Gabriel pro Rheinischen Post a tvrdí, že všichni tito nepřátelé by Evropu nejraději rozdělili, ne-li zničili.

Proti tomu Gabriel staví Evropu jako „jeden stát“, který hovoří jednotným hlasem a brání své hodnoty. „Žádná evropská země ani Německo tyto hodnoty nedokáže samo ubránit,“ píše Gabriel a vyzývá u příležitosti 60.výročí Římské smlouvy k ještě většímu sbližování jednotlivých zemí.

Jaké má však představy o budoucnosti? Zkusme, jestli to vůbec jde, vynechat politikova obvyklá omšelá tvrzení, že nejednota nevede nikam a že eurozóna se musí dívat do budoucna s optimismem k dalšímu růstu se zvýšením zaměstnanosti. „Budeme muset více prohloubit naší ekonomickou a celní unii, ale důvodem není oddělení se, ale jednota daná již velmi těsnou provázaností jednoho k druhému měnou Euro. Ale musíme jít ještě dále, abychom splnili historický závazek a vytvořili lepší a silnější Evropu. Musíme ještě hodně pracovat na EU, abychom zajistili mírový stav a prosperitu,“ píše německý ministr zahraničí.

Co se týče bezpečnostní politiky, propaguje větší samostatnost našeho kontinentu se zárukou NATO. „Partnerství s USA a NATO jsou základy transatlantického společenství, ale EU musí sama dokázat překonat krize a konflikty vznikající v jejím sousedství,“ uvedl Sigmar Gabriel. V této souvislosti ještě podotýká, že EU musí lépe střežit své vnější hranice a tvrdí, že vnitřní hranice v EU již ztratily svůj význam.

Svoji představu o budoucnosti EU rozdělil do čtyř bodů. První dva samostatná bezpečnostní politika a ochrana Schengenu byla zmíněna. Třetím bodem jeho představy o EU je společná vnitřní bezpečnost, pod čímž rozumí boj s terorismem, kde cílem je aby obyvatelé Evropy žili beze strachu. Opět jen další fráze.

Z výše uvedeného je vidět, že přestože německý ministr zahraničí napsal článek k 60.výročí Římských dohod na skoro dvě stránky o čtyři a půl tisíce znaků, příliš nevybočil z obecných proklamací. Čekalo by se více ohledně zahraniční politiky. Kupodivu Gabriel má větší představu spíše v ekonomice. Proto je v jeho posledním čtvrtém bodu určenému prosperitě daleko konkrétnější. „Musíme posílit vnitřní trh EU a daleko vážněji se postavit za sociální dimenzi evropského projektu. Pro větší růst a prosperitu musíme daleko více investovat do digitální infrastruktury, vědy a vzdělání,“ napsal v oslavném článku německý ministr zahraničí, který byl do března2017 předsedou SPD. Pak již na závěr píše opět politické proklamace o Evropanech, kteří musí sebevědomě pracovat na obnově ducha Evropy. Napsal, že věří v úspěch, když lépe prozkoumáme některé nacionalistické tendence.

O nic lepší však nejsou ani jeho další články a poznámky k 60.výročí Římské smlouvy – například ZDE.

Z jeho různých výročních vyjádření pak zaznívá nejzajímavěji jeho útok v deníku Frankfurter Allgemeine proti extrémní pravici, která využívá před německými  volbami argument, že Německo nejvíc e dává do pokladny EU a Signar Gabriel říká: „Extrémní pravice přebírá příběh o německém " komplexu viny ", což vede k tomu, že Němci těžce pracují, aby dávali peníze líným Evropanům.“ Dodává k tomu svůj názor: „Každé euro, které dáváme do rozpočtu EU, jde přímo či nepřímo opět k nám.“

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Relativita politických hrátek – čili bumerang

10:15 Pavel Foltán: Relativita politických hrátek – čili bumerang

Novela trestního zákoníku se může jejím schvalovatelům zle nevyplatit, myslí si Pavel Foltán. „V blí…