Miroslav Němec: Vznik nejsilnější japonské mafie Yakuzy

13.03.2017 7:33 | Zprávy

Nejsilnější mafií v Japonsku je Yakuza, jinak zvaná též jako „Boryokudan“. Její vznik můžeme datovat již v počátcích 17. století, kdy byl po dlouhotrvajících občanských válkách v Japonsku konečně nastolen mír, a letití válečníci v podstatě přišli o práci.

Miroslav Němec: Vznik nejsilnější japonské mafie Yakuzy
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Yakuza

Staré hodnoty válečnické elity samurajů - rytířskost a umění zápasit (kyokyaku) - ztratily pro vládnoucí třídu na významu. Přesto si mnozí nemohli zvyknout na změny v zemi. Stali se bandity, plundrovali vesnice a města. Ochrana proti banditům byla hledána u samurajů, řemeslníků, obchodníků a dělníků, z nichž mnozí byli schopnými herci (bakuto). Stali se služebníky na ochranu měst (machi-yakko) a vystupovali jako japonští Robinové Hoodové. A právě zde je třeba hledat původ Yakuzy. Původní legendární postavou yakuzy byl majitel herny Banzuin no Chobei, který byl v 17. století vůdcem machi-yakko v Edu, tj. dnešním Tokiu. Herci (bakuto) v té době vyvinuli organizaci se silným vedením, propracovanou sociální strukturou, rituály a komplexním hodnotovým systémem, který je platný dodnes. Časem si bakuto rozdělili okresy mezi jednotlivé herecké skupiny. Zuřily však mezi nimi boje, které vedly ke vzniku paramilitaristického systému. Bakuto se uchylovali k teroru, vydírání peněz a podél hlavních silnic zřizovali herní doupata. Pěstovali karetní hru hanafunda. Nejhorší kartou v této hře byla osmička (ya), desítka (ku) a trojka (za). Ya-ku-za se proto nazývali nejdříve ti, co prohrávali, později všichni hráči a konečně zločinecká seskupení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 21


Osobnost měsíce

Mgr. Jiří Zemánek

  • krajský zastupitel
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…