Shromáždění se každoročně koná k uctění památky komunisty popravených a umučených politických vězňů 50. let, odpočívajících zde ve hromadných šachtách. Součástí tohoto čestného pohřebiště jsou také hromadné hroby dětí, které se narodily vězeňkyním v pankrácké věznici a zemřely v průběhu několika dnů. V areálu jsou také hromadné hroby s ostatky československých vlastenců z období nacistické okupace, patrně včetně parašutistů, kteří provedli úspěšný útok na Reinharda Heydricha v roce 1942.
Sdružení bývalých politických vězňů spolu s Konfederací politických vězňů a dalšími organizacemi uspělo s vyhlášením Čestného pohřebiště národní kulturní památkou v letošním roce, která představuje pietní místo celonárodního významu jako místo úcty k obětem totalitních režimů.
Čestné pohřebiště v areálu Ďáblického hřbitova je patrně největším svého druhu, ale mimo něj je pohřebiště politických vězňů také v Motole a na řadě dalších míst v ČR. V současné době se snažíme spolu s dalšími institucemi a se členy projektu „Jména mrtvým“ identifikovat jména všech politických vězňů nacházejících se v prostorách tohoto Čestného pohřebiště.
Komunistický režim se snažil zbavit svých odpůrců beze stopy tak, aby se rodiny nemohly s nimi rozloučit, najít jejich hroby a aby jejich oběti tím byly zbaveny důstojnosti i po smrti. Tato bezpráví se snažíme vyhledáváním jejich jmen a každoročním pietním shromážděním alespoň částečně napravit.
Pietního shromáždění se zúčastní ústavní činitelé, představitelé státu, zastupitelských úřadů, církví, významné osobnosti české společnosti, političtí vězni a veřejnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV