Včerejšek přinesl názorný příklad. Všeobecná očekávání, že klíčový předstihový indikátor růstu americké ekonomiky - index ISM - se propadne pod hranici 50 bodů, se nenaplnila a index dosáhl hodnoty 50,6 bodu, což donutilo akciové indexy k odmazání části předchozích zisků a naopak hnalo dolů výnosy amerických dluhopisů. V pozadí podivného chování trhů opět stojí sázky na to, že americká centrální banka oznámí již v září plán na podporu skomírající ekonomiky a rovněž spekulace o tom, jakou podobu by mohl mít.
Co se týče dílčích ukazatelů indexu ISM, tak počet nových objednávek se oproti minulému měsíci sice mírně zlepšil, ale i tak zůstal těsně pod 50 body. V případě subindexu zaměstnanosti se odehrál příběh přesně opačný, tedy zhoršení a setrvání nad 50 body. A právě zaměstnanost, respektive nezaměstnanost, je to, na co je Fed (potažmo americký občan a politik) díky historické zkušenosti ze 30. let minulého století citlivý a co má ve svém rozhodování kromě inflace zakomponované v podobě dvojího mandátu.
A budou to právě čísla z trhu práce, která budou míchat kartami i dnes. Odpoledne bude zveřejněno klíčové číslo z amerického trhu práce v podobě payrolls za srpen, od kterého trhy opět moc dobrého neočekávají. Dopad na trhy lze však odhadovat jen těžko a bude záležet na tom, kolik "špatného" si již vzaly ze včerejších "dobrých" čísel. Navíc, pokud ale vezmeme v úvahu i včerejší špatné výsledky podnikatelských nálad v eurozóně, tak lze usuzovat, že dnešní obchodování pravděpodobně nebude patřit k nejklidnějším...
Petr Báča
Analytik ČSOB
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz