Petr Hartman: Bude Mertlík eurokomisařem?

07.05.2014 18:58 | Zprávy

Když se dva perou, směje se většinou ten třetí. Přesně v duchu tohoto rčení dopadl výběr eurokomisaře za Českou republiku před zhruba pěti lety. Souboj kandidáta sociální demokracie Vladimíra Špidly s adeptem ODS Alexandrem Vondrou nakonec vyhrál Štefan Füle.

Petr Hartman: Bude Mertlík eurokomisařem?
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Vyostřený střet tak skončil kompromisem. Podobně může dopadnout souboj o post českého eurokomisaře i po letošních volbách do Evropského parlamentu. Premiér Bohuslav Sobotka by rád v tomto křesle viděl bývalého ministra financí Pavla Mertlíka. Jeho osoba by podle něj měla zaručit, že země získá oblast, která bude zaměřena na ekonomiku a bude patřit tudíž k významnějším.  

V souvislosti s možným zaměřením nového eurokomisaře se objevily mimo jiné spekulace o tom, že by na Českou republiku mohl zbýt post mající v kompetenci dejme tomu mnohojazyčnost. Což je oblast, která není považována za prestižní, na rozdíl například od sféry daňové a celní unie, nebo hospodářství a měny, případně vnitřního trhu a sektoru služeb.   

Premiér Bohuslav Sobotka vytažením Mertlíkova jména dává najevo, že sociální demokraté disponují silným kandidátem, s jehož pomocí by se Česká republika mohla dostat k prestižnímu postu.  

Nutným, nikoli však jediným, předpokladem k tomu je nominace konkrétního člověka. Na něm se musí shodnout vláda. V ní nejsou pouze sociální demokraté, proto zmiňovaný předpoklad zatím není naplněn a delší dobu být nemusí.  

Představitelé hnutí ANO se totiž netají tím, že rovněž oni mají svého kandidáta. Měl by jím být Pavel Telička, což také není neznámé jméno. Naopak v Bruselu se jedná o povědomou personu. Byl členem vyjednávacího týmu při vstupu země do Evropské unie. Krátce už působil jako eurokomisař a v unijním zákulisí se rovněž pohyboval jako lobbyista.  

Vláda proto může jen obtížně rozhodnout o tom, koho nominuje do Evropské komise, aniž by předtím došlo k dohodě mezi sociální demokracií a hnutím ANO. Nepodaří-li se ji dosáhnout, může mít Česká republika problémy dodat včas do Bruselu potřebné jméno. To by zároveň výrazně omezilo prostor pro zákulisní vyjednávání o zisku skutečně významného postu v rámci komise. Česká republika nemá dopředu určené místo a záleží na diplomatických schopnostech, jaký post její kandidát skutečně obsadí.  

Před volbami nelze očekávat vzájemnou vstřícnost nejsilnějších vládních stran. Po volbách se snad dohodnou na konkrétní osobě, která by nebyla v Bruselu do počtu a měla šanci se prosadit do přinejmenším stejně významného postu, jaký zastává současný eurokomisař Štefan Füle.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Zdatní cenzoři - vedení ČT a Bobo ze Stačilo!

12:26 Jiří Paroubek: Zdatní cenzoři - vedení ČT a Bobo ze Stačilo!

Zpravodajství České televize je předmětem velké kritiky významné, čím dál větší části veřejnosti pro…