Petr Jahn: Veřejnoprávní fiasko! Kdo chce víc nemá nic

21.02.2025 10:14 | Glosa

Asi jste v posledních týdnech zaznamenali čím dál tím nekompromisnější vyjádření, nejen z opozičních stran ale i řady odborníků, směrem k České televizi a Českému rozhlasu. Kromě poukazování na zpackanou přípravu „velké mediální novely“, objevilo se i staronové téma sloučení ČT a ČRo v jednu „úspornější a efektivnější“ organizaci pod státním rozpočtem. Ministerstvo kultury a obě veřejnoprávní média zkrátka svým přístupem a PR výstupy, tak naštvaly tisíce lidí, kteří si je navíc musí platit, že finále bude o dost dramatičtější, než bylo nutné.

Petr Jahn: Veřejnoprávní fiasko! Kdo chce víc nemá nic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České televize

Zmatené PR výstupy České televize

Velkou mediální novelu tedy Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, připravuje Ministerstvo kultury už několik let. ČT i ČRo, resp. jejich PR oddělení k tomu, v průběhu času, sem tam přidaly nějakou tu PR kampaň. V případě České televize se se stupňujícím tlakem stran odpůrců veřejnoprávních poplatků stupňovala i PR kampaň. Co výstup to „perla“. Bylo zkrátka vidět, že zděšení na Kavčích horách je nepředstírané. Protože to nejde tak hladce, jak si to s pětikoalicí dohodl už předchozí generální ředitel Dvořák. ČT tak plodí nesmyslné výstupy a přidává pomatená vyjádření nového GŘ Součka. Ta ve finále spíše nahrávala odpůrcům navyšování televizních poplatků, než že by čemukoliv veřejnoprávnímu pomohla. Navíc, krach plánovaného znovuzvolení Dvořáka do čela ČT, do toho krásného lednového snu, že v roce 2025 už bude miliarda navíc v rozpočtu ČT, hodil vidle. A tak se začali dít věci.

Dědictví ministra Baxy: Medvědí služba veřejnoprávnosti

Na ministerstvu kultury pod kuratelou náměstka Bc. Michala Šaška, pod tlakem „antipoplatkové vlny“, začali úředníci nahonem dávat dohromady relevantní argumenty, proč se musí navyšovat poplatky veřejnoprávním médiím a proč novela zavádí indexaci a placení poplatků i za chytrá zařízení. Muselo to dát hodně práce úředníkům ministerstva, placeným z našich daní, aby vymysleli něco, co bude mít hlavu a patu a co by mohl ministr na Výboru pro mediální záležitosti i ve veřejných projevech, prezentovat. No, nepodařilo se. Těch nonsensů je celá řada. Můj nejoblíbenější „argument“, je dokola ministrem a koaličními politiky téměř nábožné vzývání „nejveřejnoprávnějšího“ programu ČT24. Jak oni „pěkně pokrývají ty katastrofy a války“, že? Pak je ovšem nutné připomenout, že na výrobu ČT 24 jde cca půl miliardy Kč, zatímco na ČT Sport více než dvojnásobek! Opravdu to nikomu nevadí? Hlavně, že si všichni ti „ochránci veřejnoprávnosti“ berou do úst, při zdůvodňování svých narychlo spíchnutých argumentů pro navyšování poplatků, jediný skutečně veřejnoprávní klenot, ČT24(sic!). Že ministře Baxo?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Proč chcete vystoupit z NATO?

Když nás chcete chránit před válkou, tak proč jste pro naše vystoupení z NATO? Nemyslíte, že nebýt NATO, dost možná bysme byli ve stejné situaci jako Ukrajina?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Globalizace? Pic kozu do vazu!

15:49 Zbyněk Fiala: Globalizace? Pic kozu do vazu!

Pár dní předtím, než Trump vypálí ze své celní bazuky, ekonomické předpovědi kolísaly mezi zoufalstv…