Nejvíc jich koupili Ukrajinci (399 firem) a Slováci (389), největší transakci ale zrealizovali Poláci. Informace dnes přinesla společnost Bisnode, jednička ve sledování vazeb a propojení mezi subjekty.
Ukrajina a Slovensko jsou státy, ve kterých v posledních pěti letech nejčastěji končí české firmy prodané zahraničním podnikatelům. „Jde o země s historickými ekonomickými vazbami a teritoriální blízkostí k České republice,“ vysvětluje analytička Bisnode Petra Štěpánová. S výrazným odstupem za Ukrajinci a Slováky následují Rumuni, Maďaři a Rusové, do jejichž rukou letos přešlo více než 90 českých firem. „Ve většině případů se jednalo o mikro firmy nebo firmy založené za účelem dalšího prodeje,“ dodala analytička Bisnode.
Z pohledu objemu základního kapitálu největší transakci v prvním půlroce letošního roku zrealizovali Poláci. Náš severní soused koupí 75 českých firem ovládl kapitál v objemu přes 2 miliardy korun. „Tyto statistiky zcela zásadním způsobem ovlivnil přesun ostravské firmy Advanced World Transport se základním kapitálem 2,05 miliardy korun pod polskou matku PKP CARGO,“ uzavřela Petra Štěpánová z Bisnode.
Základní kapitál českých firem, které v první polovině roku 2019 přešly do rukou zahraničních vlastníků, dosáhl 3,8 miliardy. Za celý loňský rok se jednalo o 4,4 miliardy korun.
Počty českých společností prodaných zahraničním podnikatelům v 1.pololetí 2019
Poznámka: jen přímé majetkové vazby
Zdroj: Bisnode
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV