„Před rokem naši ekonomiku trápily vysoké ceny ropy, kvůli kterým se ceny pohonných hmot a olejů meziročně zvýšily o 12,4 procenta. Tento inflační faktor pominul a ceny v dopravě se dokonce mírně snížily,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„V případě, že se cena dopravy nebude zvyšovat a cena bydlení bude dál narůstat, je možné, že se lidé budou ve větší míře stěhovat na venkov a do práce budou dojíždět,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V srpnu 2019 došlo k meziročnímu růstu spotřebitelských cen o 2,9 procenta. Inflace se drží jen těsně pod horní hranicí tolerančního pásma. Růst spotřebitelských cen byl tažen oddílem bydlení, kde došlo k meziročnímu růstu nájemného z bytu o 3,9 procenta. Cena elektřiny meziročně vzrostla dokonce o 9,9 procenta.
Výrazný vliv na růst inflace měly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, které meziročně vzrostly o 3,9 procenta. Nadále přetrvával vysoký růst cen brambor, který však oproti červenci poklesl. V meziročním srovnání byly brambory dražší o 38,2 procenta.
V oddíle doprava byl zaznamenán pokles cen. Pohonné hmoty a oleje meziročně zlevnily o 1,9 procenta. Před rokem byl u stejné položky vykázán meziroční růst o 12,4 procenta. Za tímto vývojem stojí výrazný pokles v cenách na světových trzích s ropou.
Přestože se míra inflace nadále držela nad svým cílem, stále se pohybovala ve svém tolerančním pásmu. K růstu inflace přispívají rostoucí příjmy domácností, které lidem umožňují akceptovat vyšší ceny. Růst cen umožňuje firmám navyšovat tržby, z kterých jsou hrazeny vyšší mzdové náklady.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV