Tomáš Bajusz: Jsou obyvatelé Prahy 1 dostatečně chráněni před karcinogenním azbestem?

02.06.2021 21:37 | Komentář

„Neexistuje mechanismus, který by nestranně a objektivně kontroloval postup sanace azbestu. To je hendikep naší legislativy, “ říká jediná soudem uznaná znalkyně se specializací na azbest v ČR Zoja Guschlová.

Tomáš Bajusz: Jsou obyvatelé Prahy 1 dostatečně chráněni před karcinogenním azbestem?
Foto: pixabay.com
Popisek: Azbest - ilustrační foto

Záběry se stavby, které 28.5. zveřejnil deník Právo komentovala jako neomluvitelné poškozování zdraví a životního prostředí. Podobná rekonstrukce jako je hotel InterContinental, by se podle Guschlové v sousedním Německu neobešla bez opláštění celé budovy a přísného dohledu na dodržování norem TRGS 519, které přesně popisují technická pravidla pro nebezpečné látky ve stavebnictví.

Otázka, zda se obyvatelé v okolí hotelu InterContinental nemusí karcinogenního azbestu obávat zůstala na schůzce, kterou inicioval spolek Občané Prahy 1 ve spolupráci s pražskou radní Hanou Kordovou Marvanovou, bez konkrétní odpovědi. Kromě výše zmíněných se pracovního setkání zúčastnili zástupci rodičů ZŠ Curie a zastupitelé MČP1 Pavel Čižinský, Valerie Talacková a David Bodeček.

Z vyjádření znalkyně Zoji Guschlové jednoznačně vyplynulo, že největší kámen úrazu je v pravomoci hygienické stanice, která nemá kompetence ani nástroje, jak účinně kontrolovat technologický postup sanace azbestu. Není tak zřejmé, zda se vlákna azbestu v prostředí, díky rekonstrukci hotelu InterContinental, vyskytují. Řešením by měly být pravidelné kontroly dodržování veškerých norem, postupů a často se opakující měření. Vše by měl v budoucnu dohlížet nezávislý soudem jmenovaný znalec, ale ten je v ČR bohužel jen jeden - Zoja Guschlová.

Podle pražské radní Kordové Marvanové, která řešení - po diskuzi se zastupitelem a předsedou kontrolní komise Prahy 1 Davidem Bodečkem - navrhla, je důležitá transparentnost a spolupráce všech dotčených stran. Pražské hygieny, společnosti Metrostav, zástupců obyvatel Prahy 1, rodičů ZŠ Curie a nezávisle vybraného soudního znalce. „Zástupci skupin občanů, kteří mají oprávněné obavy, musí mít možnost přístupu do podkladů a výsledků měření a případně ve spolupráci s expertem i přístup na dané místo,“ doplňuje Kordová Marvanová. Podle ní s tímto postupem předběžně souhlasí i vedení pražské hygieny.

„V posledních dnech sledujeme, že se při celkové opravě hotelu InterContinental začínají používat odlišné technologické postupy. Doufáme, že se i díky schůzce, kterou jsme iniciovali, bude situace nadále zlepšovat,“ říká předseda spolku Občané Prahy 1 Tomáš Bajusz. „Bylo by dobré, když by pro karcinogenní azbest platila podobná pravidla jako mají v Německu. Tam mají nejen detailně propracovanou metodiku pro stavebnictví, ale i účinné kontrolní mechanismy. Věříme, že se toho díky zájmu veřejnosti dočkáme někdy i tady v Česku,“ doplňuje.

Občané Prahy 1, z.s. je dobrovolný, svazek občanů. Cílem spolku, který vznikl v roce 2017, je aktivně se podílet na rozvoji Prahy 1, zlepšit kvalitu života v této městské části, uchovat památkové i přírodní dědictví, dostupnost služeb a zohlednit zájmy rezidentů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…