Mohu se zeptat, jakým způsobem by jste posílil kontrolu BIS a vlády, které je dle vašich slov značně limitována a formalizována?
Činnost bezpečnostní informační služby upravuje specielní zákon. Ve vládě pak je v kompentenci přímo premiéra. Parlamentní kontrola existuje, ale má pochopitelně také zvláštní režim a určité limty.
Narážíte zřejmě na komentáře ke zprávě BIS zveřejněné tento týden. K tomu se vyjadřovala především kolegyně JUDr. Bebarová-Rujbrová. Takže by asi bylo lepší směřovat dotaz na ni.
Zprávu BIS jsem nečetl, ale obecně mohu říci, že pokud BIS píše ve své zprávě že lobbysté se snaží ovlivńovat veřejnou sféru a že existují jakési podivnosti ve fungování veřejné správy a statutárních orgánů společností zřizovaných veřejným sektorem. tak si dovedu představti dvě možnosti :
a) informační služba získala nějaké závažné poznatky o klientelismu a sdělila je příslušným lidem v exekutivě. pak je podivné až alarmující že exekutiva nejedná (BIS nemůže vyšetřovat, ale policie a kontrolní orgány státu ano).
b) tvrzení o kriminálním chování které směřují i ke konkrétním firmám (kde jsou konkrétní odpovědní lidé) nemají oporu v prokazatelných faktech. Pak jde pouze o zpravodajské drby pro slohové cvičení, které by mohlo sledovat politické účely.
Obojí by bylo špatně.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Dolejš - profil