Nejprve musím razantně odmítnout Vondrovu kritiku, že jsem poškodil vztahy s Čínou. A to ještě z touhy "být viděn" po boku slavné osobnosti. Je to lež. O setkání s dalajlamou mě tehdy požádal Oldřich Černý, organizátor konference Forum 2000 a přítel Václava Havla. Rád jsem souhlasil. A s ohledem na citlivost této věci pro čínskou stranu jsem zvolil setkání soukromé, v rezidenci - Kramářově vile, a bez médií. Mimochodem, stejně a na stejném místě proběhlo setkání mezi dalajlamou a Mirkem Topolánkem v době, kdy byl Alexandr Vondra členem vlády. Tehdy neprotestoval. Vyvolávání umělých problémů našim obchodním vztahů v Čínou opravdu neprospěje a stejně tak neprospěje ani obráncům lidských práv v Tibetu.
Jsem hrdý na to, že si Česká republika za dvacet let vybudovala skvělé postavení mezi těmi, kteří pomáhají druhým. A to nejen díky státní pomoci, ale zejména zásluhou mnoha aktivních občanů a neziskových organizací.
Na tom můžeme a musíme stavět, to je "rodinné stříbro" české zahraniční politiky. Považuji přitom za důležité nepodmiňovat obranu lidských práv v zahraničí a humanitární a rozvojovou pomoc, ať už státní či občanskou, našimi obchodními zájmy. Jde o dvě oblasti, které se sice mohou protnout, ale nesmějí se vzájemně podmiňovat.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Fischer