Jarolím (VV): Parlament by se měl neprodleně zabývat zprávou BIS a vyvodit závěry

26.08.2012 18:55 | Zprávy

Zveřejněná Výroční zpráva BIS za rok 2011 konstatuje a svým způsobem i potvrzuje negativa, která naše veřejnost již dlouhodobě podprahově vnímá. Vždyť v současnosti devět lidí z deseti považuje korupci za největší zlo našeho polistopadového vývoje. Poměrně neobvyklé jsou však – zatím zřejmě neoficiální – komentáře některých členů vlády (např. K. Peake, M. Kalouska), které věrohodnost a závažnost zprávy BIS snižují odůvodněním její nekonkrétnosti. To je reakce, která by ve vyspělé demokratické zemi rozhodně neměla zaznívat z úst vládních činitelů. Takovou zprávou by se naopak vláda i parlament měly neprodleně zabývat a vyvodit jasné závěry. A to v naprosté shodě jak ze strany koalice, tak ze strany opozice.

Jarolím (VV): Parlament by se měl neprodleně zabývat zprávou BIS a vyvodit závěry
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Tomáš Jarolím

Především je na místě otázka, proč veřejná část Výroční zprávy BIS za rok 2011 neobsahuje konkrétnější údaje? Zpráva musí být zpracována v intencích zákona, který pro práci BIS a část jejích výstupů stanovuje režim utajení. Nelze tedy pochybovat, že každé „nekonkrétní“ tvrzení, obsažené ve zprávě BIS, je doloženo důkazním materiálem. Tento materiál však podléhá již zmíněnému režimu utajení. Je proto nutné ptát se vlády, kdy předloží návrh změny zákona o BIS, umožňující tajné službě nejen svá zjištění plně zveřejňovat, ale i mít možnost činit příslušné kroky v případném předání orgánům činným v trestním řízení bez hrozby porušení služebního zákona a zákona o utajovaných skutečnostech (samozřejmě v případech, kdy se nebude jednat o bezpečnost státu, ale o korupční jednání či rozkrádání peněz daňových poplatníků.) Nebo je pro – alespoň některé – ministry výhodnější nesrovnalosti obsažené ve zprávě BIS odbývat mávnutím ruky s odkazem na „nekonkrétnost“ zprávy?

Zdá se, že změna tohoto zákona je hudbou budoucnosti. Přesto mohou vládní činitelé na současnou zprávu BIS poměrně rychle reagovat. Lze předpokládat, že se vláda s obsahem zprávy v dohledné době seznámí, či možná již seznámila. Každý člen vlády má nevyšší bezpečnostní prověrky, a proto má možnost prostudovat všechny informace a důkazy označené jako tajné. V této souvislosti je pak třeba členům vlády připomenout obsah naší legislativy (potvrzený i soudními výroky) o právu každého občana podat trestní oznámení, pokud se domnívá, že došlo ke spáchání trestného činu (což se dá v případě zprávy BIS předpokládat). U veřejných činitelů je pak toto právo v trestním řádu spojeno dokonce i s povinností takto konat.

Takže kromě přípravy změny legislativy, která by uvolnila BIS „ruce“ a umožnila jí aktivně konat v rámci trestně-právní odpovědnosti případných provinilců, má vláda ještě jeden úkol. Její členové by měli splnit svou občanskou i ministerskou povinnost a s informacemi BIS naložit tak, jak si opravdu zaslouží – učinit příslušná oznámení orgánům činným v trestním řízení.

Budeme napjatě a s očekáváním sledovat, jak naši ministři v souvislosti s Výroční zprávou BIS za rok 2011 dostojí svým povinnostem a to nejen coby občanů, ale i ministrů.

Tomáš Jarolím

místopředseda Věci veřejné pro boj s korupcí

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš Jarolím

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Jaká je aktuálně situace se zákazem aut se spalovacími motory?

Prý na elektroauta plánuje EU nějaké dotace, znamená to, že je jde o definitivní věc, a že auta se spalovacími motory skončí? A jestli ano, budete dávat na pořízení elektroaut nějaké dotace jako vláda -teda když budete dál u moci? Protože jinak si většina z nás elektroauto nebude moc dovolit nehledě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): 40. prezident USA, který pomohl k rozpadu sovětského bloku

22:33 Munzar (ODS): 40. prezident USA, který pomohl k rozpadu sovětského bloku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ronaldu Reaganovi.