Bude-li schválena novela, která jde nyní do prvního čtení, přijdou zákonodárci a ústavní soudci o doživotní trestněprávní imunitu. Dnešní praxe je totiž taková: pokud nevydá sněmovna poslance, či nevydá senát senátory a nedá souhlas ke stíhání ústavního soudce, je vyšetřování a stíhání dotyčného pro daný čin vyloučeno navždy.
Pod návrh, který by zrušil doživotní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců, se podepsalo celé vedení sněmovny a všichni předsedové poslaneckých klubů. "Takto silná podpora mi dává naději, že konečně odstraníme nesmyslný relikt ještě z dob Rakouska-Uherska. Doživotní imunita staví zákonodárce nad právo a soudy. O nezávislosti soudů i policie v Česku si bohužel mohu myslet leccos. To si ale žádá systémové změny v daných oblastech. Není to důvodem, proč postavit skupinku lidí nad zákon jen proto, že byli zvoleni do parlamentu," uvedla Klasnová s tím, že daný stav umožňuje legislativě suplovat justici.
Imunita má podle místopředsedkyně garantovat funkčnost obou komor parlamentu a ÚS, má sloužit k ochraně zákonodárců před politickými procesy, což danou úpravou zůstává zachováno. Připomněla také, že volební období se nebude započítávat do promlčecí lhůty. Sama by ovšem uvítala razantnější úpravy. "Osobně bych byla pro zrušení imunity obecně a její zachování jen na půdě parlamentu. To bych ale těžko našla podporu napříč politickým spektrem," vysvětlila svou ochotu ke kompromisu. "Kolem imunity zákonodárců, resp. jejího omezení, už toho bylo namluveno dost a dost. Byla bych ráda, abychom v tomto volebním období nemluvili, ale schvalovali," dodala předkladatelka ústavní novely na omezení doživotní imunity zákonodárců, Kateřina Klasnová.
Více:
Benda (ODS): Ústavněprávní výbor navrhne dílčí změny v občanském zákoníku
##PROFIL 1241##
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz