Křeček (ČSSD): Česká netolerance

24.08.2012 8:19 | Zprávy

Nedávné události ve stejný den zvláštním způsobem postavily proti sobě otázku tolerance a netolerance.

Křeček (ČSSD): Česká netolerance
Foto: David Sedlecký / wikipedia.org
Popisek: Poslanec Stanislav Křeček

Česká netolerance

23.08.2012 Nedávné události ve stejný den zvláštním způsobem postavily proti sobě otázku tolerance a netolerance. Mám na mysli jednak podporu „levice“ pochodu Prague Pride za současného odporu „pravice“ v Praze, a odpor „levice“ proti pochodu odpůrců islamizace Evropy za současné podpory „pravice“ v sousedním Německu. K oběma událostem došlo v sobotu 18. Srpna 2012. Václav Bělohradský míní („Česká(ne) tolerance“, Právo 18. 8. 2012) v souvislosti s Prague Pride, že „Většinová společnost v Česku vnímá boj za veřejný status jinak myslících a jinak žijících menšin jako zbytečné „předvádění se na veřejnosti….“ A Lukáš Jelínek (Potíže s identitou, Právo 21. 8. 2012) si ztěžuje, že mu čtenář napsal nesouhlasný dopis: „Stačil k tomu, abych se postavil za oslavu hrdosti menšin, jaké jsme byli svědky u příležitosti festivalu Prague Pride“.

Zřejmě  existuje představa, že boj za veřejný status menšin  a „jinak myslících“ je hodnotou sám o sobě, neboť ten patrně představuje  nový meeting pot (tavící kotel), ve kterém se všechny názory spojí v jakési universální dobro.  Zdá se, že podle   těchto představ mají  a musí ve veřejném prostoru vedle sebe plynout  všechny menšinové názory a svobodně  zde existovat vedle sebe.  O jiné představě  soudí V. Bělohradský,  že   „Protest  motivovaný bojem o veřejný status  nějakého životního projektu je v Česku obecně vnímám jako nelegitimní, nevkusný, ba trapný“.    

Obávám se ovšem, že to,  při porovnání  obou shora míněných událostí, navzájem opačně  podporovaných a odmítaných stejnými skupinami občanů, není tak jednoduché. Při obecném potlesku nad tolerancí se mi zdá,  že jaksi uniká kvalitativní stránka věci vyjádřená zřetelnou skutečností: při určitém stupni islamizace Evropy (proti těm, kteří proti ní protestují  „levice“ protestuje),  by pochod Prague Pride  (který „levice“ podporuje)  byl zcela vyloučen, a při ještě větším stupni tohoto jevu,  by jeho účastníkům šlo o život. Kdo bude pak protestovat: ti, kteří proti tomuto vývoji protestovali, nebo ti, kteří protestovali proti protestům?

Nebyl bych na českou společnost tak přísný, jako V. Bělohradský.  Doporučuji spíše zamyšlení se nad tím, že jak si nejsou rovni lidé, nejsou si rovny ani pravdy a myšlenky, a tak si nejsou rovny ani „životní projekty“.  Možná, že si to v Čechách  jen nějak více uvědomujeme. Je pravda kata a pravda oběti.  A ve veřejném prostoru asi vedle sebe příliš  rovnocenně existovat nemohou….

Psáno pro Právo

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Nepřijde vám ten váš návrh na výpověď bez důvodu úplně asociální?

Neměli byste spíš navrhovat věci, které by lidem pomohli a co se týká práce třeba řešit rostoucí nezaměstnanost nebo mzdy, které jsou u nás v porovnání s dalšími státy dost podprůměrné? Já mám čím dál víc dojem, že vy tu nejste vůbec od toho, abyste lidem pomáhali, spíš naopak. Nebo máte dojem, že s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): 40. prezident USA, který pomohl k rozpadu sovětského bloku

22:33 Munzar (ODS): 40. prezident USA, který pomohl k rozpadu sovětského bloku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ronaldu Reaganovi.