Laudát (TOP 09): Hazardní koalice ODS - ČSSD - KSČM se odkopala

14.11.2011 18:50 | Zprávy

Zpanikařená pražská ODS před parlamentními volbami 2010 hledala cokoli, co by pokazilo pověst politiků TOP 09.

Laudát (TOP 09): Hazardní koalice ODS - ČSSD - KSČM se odkopala
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Jedním z témat, zejména v Praze 6, bylo nařčení Miroslava Kalouska z podpory firem provozujících hazard. Marné byly racionální argumenty proti mediálním útokům. Necelých 18 měsíců stačilo, aby se skutečná velká hazardní koalice ODS - ČSSD - KSČM odkopala naplno. V rámci projednávání vládního návrhu zákona související se zřízením jednoho inkasního místa - EU proběhlo na 30. schůzi Sněmovny hlasování o novele loterijního zákona.. Vládní návrh předpokládal, že z daní z hazardu půjde 70% do rozpočtu obcí a 30% státu. Zároveň Ministerstvo financí ČR chtělo posílit výdaje na podporu sportu prostřednictvím MŠMT.. Přes koaliční dohodu hlasy ODS, ČSSD, KSČM a tří hlasů Věcí veřejných prošel pozměňovací návrh, který ponechává třetinu z výnosů daně na libovůli provozovatelů hazardu. Až tedy budou zase přažští ODSáci napadat Kalouska, prosím, najděte si hlasování číslo 191 ze 30. schůze Sněmovny. Pokud se spokojíte s neověřováním, tak věřte, že pro pozměňovací návrh ve prospěch hazardu z Prahy hlasovali - ODS -Jan Florián, Boris Šťastný (předseda pražské ODS), Lenka Kohoutová, David Vodrážka, Pavel Bém, Tomáš Chalupa. Z ČSSD např. Miroslav Svoboda, Petr Hulinský, z KSČM Marta Semelová. Trochu překvapivé je, že mezi známými moralisty nechybí kladná podpora např. Bohuslava Sobotky, Lubomíra Zaorálka, Miroslavy Němcové či pana Humla, Kristýny Kočí a dalších. Jejich novela přinesla nejméně další miliardu do kapes hazardu.

Padl totiž poplatek 20 tisíc korun za každý koncový automat. Dnes bude zřejmě stačit zaplatit tuto částku pouze jednou za celý systém. Z TOP 09 pro návrh z dílny modrých hochů nehlasoval nikdo. Pražští poslanci TOP 09 všichni hlasovali aktivně proti návrhu, který si nakonec velká hazardní koalice protlačila Sněmovnou. Několik čísel na závěr: Od 1. ledna 2012 nezískají obce (70%) a stát (30%). Díky i výše uvedeným poslancům bude 2.7 miliardy rozdělovat na „dobročinné účely" i nadále hazardní průmysl. Obce místo předpokládaných 5.9 miliard korun budou moci počítat s cca 2.9 miliardy. Navíc schválený model povede k tomu, že bude ministerstvem financí tato daň nespravovatelná. Místo přesných čísel totiž novela navrhuje dělení na třetiny. A kolik by muselo být úředníků, aby „dobročinné aktivity „ hazardního byznysu uhlídali?

František Laudát
předseda expertní komise TOP 09 pro průmysl a dopravu

Více:
Ukažme vládě, že bát se má ona. Praha a další demonstrace

##PROFIL 192##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: TOP 09

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třešňák (Piráti): Plníme slib o moderní a udržitelné energetice

14:01 Třešňák (Piráti): Plníme slib o moderní a udržitelné energetice

Vláda na jednání podpořila návrh na strategickou spolupráci Skupiny ČEZ a britské společnosti Rolls-…